طرز تهیه سس ارده با ماست و نحوه مصرف آن

1403 فروردین 17, جمعه
طرز تهیه سس ارده با ماست و نحوه مصرف آن

سس ارده با ماست، ترکیب غذایی خوشمزه ای است که به دلیل ویژگی‌های خاص ارده و استفاده از ماست به جای مایونز، برای افرادی که در رژیم لاغری هستند، مناسب است. سس ماست با ارده کنجد، دارای خاصیتی برای کمک به لاغری است و مصرف آن به جای مایونز هیچ مانعی ندارد، حتی طعم و مزه آن را بهتر می کند. همچنین، بخاطر دیر هضم بودن ارده، می‌تواند افراد را برای مدت طولانی سیر نگه دارد. از این رو به نظر می رسد مصرف سس ارده کنجد با ماست برای کاهش وزن و لاغری موثر است.

این سس می‌تواند به عنوان سس سالاد همراه سرو شود و همچنین با غذاهای گوشتی نیز سازگار است. استفاده از این سس با سبزیجات و سالادها می‌تواند طعم و مزه خوبی را به غذا ببخشد و در عین حال در رژیم لاغری قابل قبول باشد. اما توجه به طرز تهیه سس ارده با ماست و در نظر گرفتن برخی از مهمترین نکات برای تهیه و خرید ارده برای سس ماست، به شما کمک می کند تا یک سس ارده خوشمزه ای را تهیه کنید. پس این مقاله از پرهلو را تا انتها بخوانید و اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید.

تفاوت نوع ارده در تهیه سس با ماست

مصرف ارده تهیه شده از دانه کنجد سفید و سیاه در سس ارده با ماست می‌تواند تفاوت‌هایی در طعم و بافت نهایی داشته باشد. ارده سیاه تهیه شده از دانه کنجد سیاه دارای طعم و رنگ غنی‌تری است. دانه کنجد سیاه دارای پوست تیره‌تری است که می‌تواند به سس ارده با ماست رنگ تیره‌تر ببخشد. همچنین، ارده سیاه ممکن است طعم تلخ و ملس دانه کنجد سیاه را به سس بدهد. اگر شما علاقه‌مند به طعم تلخ و ملس هستید، ممکن است ارده سیاه مناسب باشد.

ارده سفید تهیه شده از دانه کنجد سفید به طعم ملايم‌تری نسبت به ارده سیاه می‌رسد. طعم این نوع ارده معمولاً ملایم‌تر و کمتر تلخ است و ممکن است به سس ارده با ماست طعم خاصی بدهد. اگر شما علاقه‌مند به طعم ملايم‌تر و کمتر تلخ هستید، ممکن است ارده سفید بهترین انتخاب باشد.

همچنین، ارده تهیه شده از دانه کنجد سفید و سیاه هر دو دارای خواص مغذی بسیار مشابهی هستند. هر دو نوع ارده حاوی مواد مغذی مانند پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند کلسیم، آهن و روغن‌های چرب است. بنابراین، از نظر ارزش غذایی، تفاوت بزرگی بین این دو نوع ارده وجود ندارد. در نهایت، انتخاب بین ارده سفید و سیاه برای تهیه سس ارده با ماست به سلیقه شما بستگی دارد. می‌توانید با تست و آزمایش این دو نوع ارده، طعمی را انتخاب کنید که برای شما لذت‌بخش‌تر است.

طرز تهیه ماست با سس ارده

مواد مورد استفاده در تهیه سس ماست و ارده ممکن است بستگی به ترجیحات شما داشته باشد. اما برای تهیه سس ارده با ماست می توانید از روش زیر استفاده کنید.مواد لازم برای طرز تهیه ماست با سس اردهمقدار

مواد لازم برای طرز تهیه ماست با سس اردهمقدار
ماستیک پیمانه
اردهنصف پیمانه
شکریک قاشق چایخوری
نمک، فلفل تازه آسیاب شدهبه میزان لازم
آب لیمو تازه رنده شدهیک قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

 • در یک ظرف مناسب، ماست و ارده را با همزن بزنید تا سفت و یکنواخت شود. می‌توانید از همزن برقی یا میکسر استفاده کنید.
 • شکر، نمک و فلفل را به ماست و ارده اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. میزان شکر و نمک را می‌توانید به دلخواه خود تنظیم کنید.
 • لیمو تازه رنده شده را به سس اضافه کنید و مخلوط کنید. این آب لیمو می‌تواند به سس غلظت و طعم مطلوبی دهد.
 • در صورت تمایل، می‌توانید کمی از پوست لیمو را رنده کنید و به سس اضافه کنید تا طعم تازه‌تری به آن ببخشید.

این سس ماست و ارده را می‌توانید برای غذاهای گوشتی، مثل کباب و استیک، استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن را به جای مایونز در سالادها استفاده کنید. اگر مایل هستید ترشی و ترشی خاصیتی بیشتر در سس خود ایجاد کنید، می‌توانید مقدار آب لیمو را افزایش دهید. از طرف دیگر، اگر علاقه‌مند به شیرینی بیشتر هستید، می‌توانید مقدار شکر را افزایش دهید. همچنین، اضافه کردن سس قرمز نیز می‌تواند به طعم و رنگ سس شما اضافه کنید. می‌توانید مقدار کمی از سس قرمز را به ترکیب اضافه کنید و مزه آن را تغییر دهید.

نحوه تهیه و ترکیب ماست با سس ارده در منزل | پرهلو

میزان مصرف سس ارده برای ماست در رژیم غذایی

یکی از مهمترین نکات در مصرف سس ارده با ماست در رژیم غذایی، توجه به میزان و نحوه مصرف آن است. برای تنظیم مقدار مصرف سس ماست با ارده برای رژیم غذایی خود، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • محاسبه نیازهای روزانه خود: راساس هدف‌های لاغری و نیازهای روزانه خود، از جمله کالری مورد نیاز، مقدار ماکرونوتریئنت‌ها (پروتئین، چربی و کربوهیدرات) و سایر مواد مغذی، نیازهای روزانه خود را محاسبه کنید. این کار را می‌توانید با مشاوره یک متخصص تغذیه انجام دهید.
 • تعیین کالری‌ها: باتوجه از نیازهای روزانه خود، تعیین کنید چند کالری را می‌خواهید از سس ماست با ارده به خوراکی‌های خود اضافه کنید. به عنوان مثال، ممکن است تصمیم بگیرید روزانه 100-200 کالری را از سس ماست با ارده مصرف کنید.
 • کنترل اندازه قاشق: برای دقیق‌تر کنترل مقدار مصرف، از قاشق‌های اندازه‌گیری استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری معمولی تقریباً حدود 15 میلی‌لیتر حجم دارد. با توجه به مقدار کالری مورد نیاز خود، تعیین کنید چند قاشق غذاخوری سس ماست با ارده را در یک وعده غذایی خود استفاده کنید.
 • پیگیری و مشاوره: در طول رژیم غذایی خود، پیگیری کنید و نتایج را مشاهده کنید. اگر به دنبال افزایش یا کاهش وزن هستید، ممکن است نیاز به کنترل دقیق میزان مصرف خودتان داشته باشید. در این موارد، بهتر است با متخصص تغذیه یا پزشک خود مشورت کنید.

اگر به دنبال کاهش وزن و لاغری با سس ارده و ماست هستید، بهتر است به میزان مصرف خود توجه کنید. ضمن اینکه انتخاب نوع ارده و ماست هم می تواند در اثربخشی آن موثر باشد.

نحوه مصرف و میزان ماست با سس ارده| پرهلو

راهکارهای کاهش میزان کالری سس ارده با ماست

توجه به میزان کالری در سس ارده و ماست به شما کمک می کند تا بتوانید به وزن مورد نظر خودتان دست پیدا کنید. به طور مثال می توانید برای کاهش مقدار کالری سس ماست با ارده، می‌توانید راه‌های زیر را امتحان کنید:

 • استفاده از انواع ماست با کمترین چربی: برای کاهش کالری سس ماست با ارده، می‌توانید از نسخه‌های با کمترین درصد چربی استفاده کنید. در بازار، ممکن است انواعی از سس ماست با ارده با درصدهای چربی مختلف وجود داشته باشد. انتخاب نسخه با کمترین درصد چربی می‌تواند به شما کمک کند کالری را کاهش دهید.
 • تغییر نسبت ماست به ارده: در بخش ترکیب سس ماست با ارده، می‌توانید نسبت ماست به ارده را تغییر دهید. با افزایش مقدار ماست و کاهش مقدار ارده، می‌توانید کالری را کاهش دهید. به عنوان مثال، می‌توانید به ازای یک قاشق غذاخوری ارده، از دو یا سه قاشق غذاخوری ماست استفاده کنید.
 • کنترل اندازه سرو: کنترل میزان مصرف سس ماست با ارده می‌تواند نقش مهمی در کاهش کالری داشته باشد. استفاده از قاشق‌های اندازه‌گیری و تعیین مقدار سرو به صورت دقیق می‌تواند کمک کند تا مصرف کالری را کاهش دهید.
 • استفاده از جایگزینی‌های سالمتر: به جای سس ماست با ارده، می‌توانید از جایگزینی‌های سالمتر مانند سس خانگی با ماست کم چرب استفاده کنید. این جایگزینی‌ها معمولاً کمتر کالری دارند و ممکن است مزه و طعم خوبی داشته باشند.

با این روش‌ها، شما می‌توانید مقدار کالری سس ماست با ارده را کاهش داده ورژیم غذاییتان را کنترل کنید. همچنین، بهتر است همیشه با متخصص تغذیه یا پزشک خود مشورت کنید، زیرا آنها می‌توانند راهنمایی دقیق‌تری براساس نیازها و شرایط شما ارائه دهند.

بهترین شیرین کننده‌های طبیعی برای تهیه سس ارده با ماست

یکی از مهمترین چالش ها در تهیه سس ارده با ماست خانگی، تعیین میزان شیرینی آن است. در این شرایط می توانید از برخی از شیرین کننده های طبیعی برای تهیه سس ارده با ماست استفاده کنید، از جمله:

 • عسل یک شیرین کننده طبیعی است که می‌تواند به عنوان جایگزین شیرین کننده‌های مصنوعی در سس ماست با ارده استفاده شود. عسل به اضافه طعمی متمایز، خواص آنتی‌باکتریال و آنتی‌اکسیدانی دارد.
 • شیره افزاو خرما نیز به عنوان یک شیرین کننده طبیعی در سس ماست با ارده قابل استفاده است. این شیره افزاو خاص، به علاوه از نظر مزه و طعم، مقداری از مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی را نیز ارائه می‌دهد.
 • استویا یک شیرین کننده طبیعی بدون کالری است که از برگ‌های گیاه استویا به دست می‌آید. استویا می‌تواند برای شیرین کردن سس ماست با ارده بدون افزایش کالری استفاده شود.
 • پودر خرقه یا استویا محصولی طبیعی است که از برگ‌های گیاه خرقه به دست می‌آید. استفاده از پودر خرقه به عنوان جایگزین شیرین‌کننده در سس ماست با ارده می‌تواند کالری آن را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

موارد فوق تنها چند نمونه از شیرین کننده‌های طبیعی هستند که می‌توانید برای تهیه سس ماست با ارده استفاده کنید. با این حال، همیشه بهتر است دستورالعمل تهیه سس موردنظر را دنبال کنید.

انتخاب بهترین نوع شیرین کننده برای سس ارده با ماست | پرهلو

سخن آخر در سس ارده برای ماست

مصرف سس ارده با ماست می تواند تاثیر بسیار زیادی در میزان کالری دریافتی روزانه شما و حتی حفظ وزن مناسب داشته باشد. برای همین اکثر افراد از سس ارده و ماست طبیعی در رژیم غذایی لاغری استفاده می کنند. این در حالی است که انتخاب نوع ارده و ماست می تواند تاثیر بسیار زیادی در طعم و بافت سس ماست با ارده داشته باشد.

همچنین، می‌توانید در تهیه سس ارده با ماست از ماست با درصد چربی کمتر استفاده کنید و مقداری از ارده را نیز کاهش دهید تا میزان کالری سس کاهش یابد. پس اگر شما هم قصد مصرف سس ارده با ماست را دارید، بهتر است ارده مورد نیاز خود را از فروشگاه های غذایی معتبری مانند پرهلو خریداری کنید تا از کیفیت و سالم بودن آن مطمئن شوید.

سوالات متداول برای سس ارده و ماست

1. چه مقدار سس ماست با ارده رو باید مصرف کنم؟

میزان دقیق مصرف سس ماست با ارده به نیازهای شخصی شما، رژیم غذایی، و هدف‌های لاغریتان بستگی دارد. با این حال، به طور کلی، معمولاً مصرف یک-دو قاشق غذاخوری (تقریباً 15-30 میلی‌لیتر) سس ماست با ارده برای هر وعده غذایی مناسب است.

2. بهترین نوع ماست برای تهیه سس ارده با ماست چیست؟

برای تهیه سس ارده و ماست می توانید از انواع ماست های مختلف استفاده کنید. اما مصرف ماست کم چرب و یونانی می تواند مزه آن را بهتر کند.

3. بهترین نوع ارده برای تهیه سس ماست با ارده کنجد چیست؟

انتخاب و خرید نوع ارده می تواند تاثیر زیادی در طعم و بافت سس ماست با ارده داشته باشد. این در حالی است که مصرف و خرید ارده طبیعی و سالم می تواند بهترین گزینه برای ترکیب آن با سس ماست باشد.

ثبت نظر