صبحانه برای پسوریازیس، بایدها و نبایدهایی که باید جدی بگیرید!

1402 مهر 11, سه‌شنبه
صبحانه برای پسوریازیس، بایدها و نبایدهایی که باید جدی بگیرید!

رعایت رژیم غذایی مناسب و به خصوص صبحانه برای پسوریازیس از اهمیت زیادی برخوردار است. چون مبتلایان به پسوریازیس باید از مصرف برخی غذاها که منجر به بروز التهاب در بدن می شوند، خودداری کنند. این در حالی است که بررسی ها نشان می دهد کسانی که وعده غذایی صبحگاهی خود را حذف می کنند 27 درصد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند. از آنجایی که افراد مبتلا به پسوریازیس در معرض افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، افسردگی و سرطان هستند، خوردن صبحانه برای پسوریازیس اهمیت زیادی دارد.

پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است که در اثر فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی ایجاد می شود. در این شرایط سیستم ایمنی باعث افزایش تولید سلول های پوستی و تشکیل لکه های قرمز و پوسته پوسته روی پوست می شود. علت دقیق پسوریازیس هنوز شناخته نشده است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی غذاها مستقیماً باعث ایجاد یا پیشگیری از شیوع پسوریازیس می‌شوند. اما مصرف برخی غذاها مانند خرید کره بادام زمینی می تواند تاثیر زیادی در تسکین علائم این بیماری داشته باشد.

شعله ور شدن علائم پسوریازیس به وجود التهاب در بدن بستگی دارد. از این رو، مصرف غذاهای التهابی ممکن است تحریک کننده علائم مبتلایان به این بیماری باشد.

اما مصرف صبحانه برای پسوریازیس تا چه حدی موثر است؟ بهترین صبحانه برای مبتلایان به پسوریازیس چیست؟ مبتلایان به پسوریازیس چه غذاهایی را باید و نباید بخورند؟ ما در این مقاله سعی کرده ایم تمام اطلاعات مربوط به مصرف صبحانه در بیماری پسوریازیس را مورد بررسی قرار دهیم.

خواص کره بادام زمینی برای پسوریازیس-پرهلو

مهمترین نکات و دستورالعمل صبحانه برای بیماری پسوریازیس

برای رعایت رژیم غذایی ضد پسوریازیس باید از مصرف غذاهایی که التهاب در بدن را افزایش می دهند، پرهیز کنید و به دنبال مصرف غذاهای ضد التهابی باشید. این غذاها، اغلب به عنوان غذاهای سالم در نظر گرفته می شوند، زیرا حداقل فرآوری شده و غنی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. غذاهایی مانند انواع توت ها، آووکادو، ماهی های چرب، روغن زیتون، آجیل و دانه ها و غلات کامل نمونه های عالی از غذاهای ضد التهابی هستند که می توانند در رژیم غذایی شما گنجانده شوند.

اما در انتخاب یک صبحانه مناسب برای بیماران پسوریازیس باید به برخی نکات و دستورالعمل های خاص آن توجه کنید که برخی از آنها عبارتند از:

غذاهای ضد التهاب را برای صبحانه انتخاب کنید

وقتی نوبت به مدیریت علائم پسوریازیس می رسد، انتخاب غذاهای ضد التهابی به خصوص در صبحانه این بیماران می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. برخی از غذاهای ضدالتهابی در صبحانه پسوریازیس ها، عبارتند از:

 • اسیدهای چرب امگا 3، مانند ماهی های چرب مانند سالمون و ساردین
 • آجیل و دانه هایی مانند دانه کتان و کره بادام زمینی
 • میوه ها و سبزیجات رنگارنگ مانند انواع توت ها، سبزیجات برگ دار و سیب زمینی شیرین

مصرف این غذاها در صبحانه می تواند تاثیر زیادی در تسکین علائم این بیماری و کاهش التهاب در بدن داشته باشد.

اسیدهای چرب امگا 3 را در صبحانه پسوریازیس خود بگنجانید

اسیدهای چرب امگا 3 به دلیل خواص ضد التهابی خود کاملا معروف هستند و می تواند به مدیریت علائم پسوریازیس کمک کند. برای اینکه آنها را در صبحانه خود بگنجانید، سعی کنید مقداری ماهی چرب مانند سالمون یا ساردین را به وعده صبحانه خود اضافه کنید. همچنین می توانید مقداری دانه کتان یا کره بادام زمینی را همراه با بلغور جو دوسر مصرف کنید تا میزان امگا 3 را در صبحانه خود افزایش دهید. گزینه دیگر تهیه اسموتی با انواع توت ها و یک مشت اسفناج است که هر دو غذاهای ضد التهابی و سرشار از آنتی اکسیدان هستند.

از مصرف غذاهای محرک اجتناب کنید

در حالی که گنجاندن غذاهای ضد التهابی در صبحانه برای پسوریازیس مهم است، به همان اندازه هم پرهیز از مصرف غذاهای محرکی که می توانند علائم پسوریازیس را بدتر می کنند، می تواند موثر باشد. غذاهای محرک رایج برای بیماری پسوریازیس شامل غذاهای فرآوری شده، نوشیدنی های شیرین و الکل هستند. همچنین بهتر است از مصرف گلوتن و لبنیات خود را محدود کنید، زیرا برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس ممکن است به این غذاها حساسیت داشته باشند.

رژیم غذایی مدیترانه ای را انتخاب کنید

 

Choose a Mediterranean diet-parholoo

 

رژیم غذایی مدیترانه ای به طور معمول شامل انواع میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، آجیل، دانه ها و چربی های سالم مانند روغن زیتون است. این غذاها سرشار از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی مانند پلی فنول ها هستند و می توانند به کاهش التهاب در بدن کمک کنند. رژیم غذایی مدیترانه ای همچنین شامل ماهی بوده که منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 است و اثرات ضد التهابی دارد.

صبحانه برای پسوریازیس از چه موادی تشکیل می‌شود؟

یک صبحانه مناسب برای افراد مبتلا به پسوریازیس باید از گزینه‌هایی تشکیل شود که به روند بهبود بیماری کمک کند. برای همین مصرف غذاهای ضدالتهابی در صبحانه می تواند علائم را تا حدودی کاهش دهد. در صورت ابتلا به پسوریازیس، برخی از مواد غذایی که می توانید در صبحانه مصرف کنید، عبارتند از:

کره بادام زمینی

مصرف کره بادام زمینی برای صبحانه‌ برای بیماری پسوریازیس می‌تواند از لحاظ ترکیبات موجود در آن مهم باشد. کره بادام زمینی حاوی چربی های تک غیراشباع سالم و ترکیبات ضد التهابی است که می تواند به کاهش التهاب در بدن کمک کند. همچنین منبعی از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی از جمله پتاسیم و ویتامین E است. خوردن کره بادام زمینی به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی متعادل و مغذی می تواند به کاهش التهاب، بهبود سلامت کلی و به طور بالقوه کاهش علائم پسوریازیس کمک کند.

جو دوسر

جو دوسر منبع خوبی از فیبر است که می‌تواند به تنظیم هضم غذا و کاهش التهاب در بدن کمک کند. پسوریازیس یک بیماری التهابی پوستی است که یک صبحانه غنی از فیبر می‌تواند به دستگاه گوارشی تاثیر مثبت گذاشته و به بهبودی بیماری کمک کند.

گردو و توت

انواع توت و گردو می توانند برای افرادی که از رژیم غذایی ضد پسوریازیس پیروی می کنند مفید باشند زیرا سرشار از مواد مغذی ضد التهابی هستند. همچنین گردو منبع خوبی از اسید آلفا لینولنیک (ALA)، یک اسید چرب ضروری امگا 3 است که اثرات ضد التهابی دارد. آنها همچنین منبع سایر مواد مغذی مانند ویتامین E، پروتئین و فیبر هستند که می توانند به سلامت کلی کمک کنند.

انواع توت ها مانند زغال اخته، تمشک و توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان هستند که به مقابله با التهاب در بدن کمک می کند. توت ها همچنین منبع خوبی از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

گنجاندن گردو و انواع توت ها در صبحانه پسوریازیس به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی متعادل و مغذی می تواند به کاهش التهاب، بهبود سلامت کلی و به طور بالقوه کاهش علائم پسوریازیس کمک کند.

میوه‌های تازه

 

Fresh fruits-parholoo

 

میوه‌های تازع مانند انواع توت‌ها، مرکبات و خربزه سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین C هستند که می‌تواند به مبارزه با استرس اکسیداتیو و التهاب مرتبط با پسوریازیس کمک کنند. همچنین باعث تامین آب و مواد مغذی ضروری برای سلامت پوست می شوند.

آجیل و دانه ها

آجیل (مانند بادام، گردو) و دانه‌ها، منابع چربی‌های سالم، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. آنها می‌توانند به هیدراتاسیون پوست کمک کرده و اسیدهای چرب امگا 3 ضد التهابی را برای بدن تامین کنند.

ماست

ماست حاوی پروبیوتیک‌هایی است که از میکروبیوم سالم روده پشتیبانی می‌کند. عدم تعادل در باکتری‌های روده با بیماری‌های التهابی پوست مانند پسوریازیس مرتبط است که می تواند علائم بیماری را تشدید کنند. بنابراین مصرف پروبیوتیک‌ها در صبحانه پسوریازیس ممکن است برای کاهش التهاب در بدن مفید باشد.

چای گیاهی یا چای سبز

دمنوش‌های گیاهی مانند بابونه یا چای سبز می‌توانند پوست و بدن را آبرسانی کنند. آنها حاوی آنتی اکسیدان‌هایی هستند که ممکن است به کاهش التهاب و تسکین علائم پوستی در بیماران پسوریازیس کمک کنند.

غلات کامل

غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای و نان گندم کامل می‌توانند کربوهیدرات‌های پیچیده و فیبر مورد نیاز برای بدن را تامین کرده و به تثبیت سطح قند خون کمک کنند. حتی در تسکین علائم بیماری پوسستی و کاهش التهاب در بدن موثر باشد.

یک صبحانه متعادل و غنی از مواد مغذی، همراه با یک رژیم غذایی کلی سالم، می‌تواند به مدیریت پسوریازیس و حمایت از سلامت پوست کمک کند. پس در انتخاب انواع ترکیبات مغذی برای صبحانه خود دقت کنید. بهتر است به دنبال مواد سالم و مقوی باشید.

غذاهای غیرمجاز در صبحانه پسوریازیس کدامند؟

 

What are the forbidden foods in psoriasis breakfast-parholoo

 

اهمیت ترکیبات غذایی برای مبتلایان به پسوریازیس فقط به غذاهایی که این بیماران باید مصرف کنند مربوط نیست. بلکه پرهیز از مصرف غذاهای غیرالتهابی در بیماری پسوریازیس بسیار مهم است. برای همین توصیه می شود در صورت ابتلا به این بیماری از مصرف غذاهای زیر خودداری کنید:

 • تخم مرغ
 • گوجه فرنگی
 • الکل
 • لبنیات
 • غذاهای حاوی گلوتن
 • غذاهای حاوی کربوهیدرات های تصفیه شده
 • قندهای اضافه شده در نوشابه، آب میوه، آب نبات، محصولات پخته شده و سایر شیرینی ها
 • غذاهای حاوی چربی های اشباع شده و چربی های ترانس مانند گوشت قرمز، پنیر، غذاهای سرخ شده، مارگارین، فست فود و بسیاری از تنقلات فرآوری شده

پس اگر به دنبال رعایت یک رژیم غذایی مناسب برای تسکین علائم بیماری پسوریازیس هستید، باید در درجه اول محرک های غذایی خود را بشناسید و سپس از مصرف هر یک از آنها خودداری کنید.

فواید خوردن کره بادام زمینی در صبحانه پسوریازیس

 

Benefits of eating peanut butter in psoriasis breakfast-parholoo

 

مصرف برخی مواد غذایی در هنگام بروز التهاب در بدن می تواند تاثیر بهتری بر تسکین علائم بیماری داشته باشد که یکی از آنها کره بادام زمینی است. چون کره بادام زمینی منبع خوبی از پروتئین گیاهی و چربی‌های تک غیراشباع و چند غیراشباع سالم برای قلب است. چون احتمال بروز بیماری های قلبی در مبتلایان به پسوریازیس وجود دارد. این بیماران باید با رعایت رژیم غذایی مناسب، کره بادام زمینی را در حد مناسب و درست مصرف کنند. علاوه بر آن، کره بادام زمینی مواد مغذی ضروری مانند ویتامین E، نیاسین (ویتامین B3و فولات (ویتامین B9)، منیزیم و فسفر را برای بدن تامین می‌کند و خستگی زودرس در طول روز را کاهش می دهد.

کره بادام زمینی حاوی فیبر رژیمی است که با حمایت از سلامت دستگاه گوارش بدن می تواند باکتری های مفید روده را بهبود ببخشد. چربی‌های موجود در کره بادام زمینی رژیمی می‌توانند جذب ویتامین‌های محلول در چربی و آنتی اکسیدان‌های دیگر را افزایش دهند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در مبتلایان به پسوریازیس شود.

نتیجه گیری درباره صبحانه برای پسوریازیس

یک صبحانه مغذی حاوی کره بادام زمینی می‌تواند بخش ارزشمندی از یک رژیم غذایی متعادل برای افراد مبتلا به پسوریازیس باشد. کره بادام زمینی مواد مغذی ضروری، پروتئین و چربی‌های سالم را برای بدن تامین می کند. به یاد داشته باشید که رژیم غذایی به تنهایی جایگزینی برای درمان پزشکی پسوریازیس نیست. اگر پسوریازیس یا نگرانی‌های غذایی خاصی دارید، با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی یا متخصص تغذیه برای راهنمایی شخصی مشورت کنید.

علاوه بر آن توصیه می شود در خرید ترکیبات مغذی برای صبحانه در مبتلایان به پسوریازیس دقت کنید. به طور مثال بهتر است کره بادام زمینی ارگانیک و تازه را برای صبحانه و میان وعده انتخاب کنید تا ازکیفیت و سالم بودن آن مطمئن باشید. حتی می توانید برای خرید کره بادام زمینی با پر هلو تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری را در مورد قیمت کره بادام زمینی و نحوه خرید و ارسال آن کسب کنید.

سوالات متداول درباره صبحانه برای پسوریازیس

1. آیا در صورت ابتلا به پسوریازیس می‌توانم کره بادام زمینی بخورم؟

بله، مصرف کره بادام زمینی در مبتلایان به پسوریازیس منعی ندارد. اما در میزان مصرف خود دقت کنید.

2. بهترین زمان مصرف صبحانه در مبتلایان به پسوریازیس کی است؟

صبحانه را در چند ساعت پس از بیدار شدن از خواب میل کنید تا بدن بتوانید متابولیسم خود را سریع تر شروع کرده و انرژی لازم در طول روز را تامین کند.

3. آیا غذاهایی وجود دارد که برای پسوریازیس باید از آنها اجتناب کنم؟

برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس متوجه می‌شوند که برخی غذاها ممکن است علائم آنها را تشدید کند. محرک‌های رایج شامل غذاهای فرآوری شده، نوشیدنی‌های شیرین و غذاهای سرشار از چربی‌های اشباع شده است. با این حال، تأثیر غذاهای خاص می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

4. چه غذاهای دیگری برای پسوریازیس مفید است؟

یک رژیم غذایی مناسب پسوریازیس می تواند شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین‌های بدون چربی، ماهی‌های چرب (غنی از امگا 3) و غذاهای غنی از آنتی اکسیدان باشد. آبرسانی و حفظ یک رژیم غذایی متعادل، در مبتلایان به پسوریازیس خیلی مهم است.

ثبت نظر
نظرات
1403/1/12 15:35
لطفا"توضیحات دردرمان وپیشگیرهاوپرهیز ومصرف غذاوداروهاسنتی وشمیایی رادقیقتروشفافتر توضیح دهید مقطعی وتکه تکه نباشد سپاس اززحمات شماعزیزان