کره بادام زمینی در بارداری و مزایای آن در وزن گیری جنین

1402 شهریور 29, چهارشنبه
کره بادام زمینی در بارداری و مزایای آن در وزن گیری جنین

رعایت باید و نبایدهای رژیم غذایی در بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از اصلی ترین آنها، مصرف کره بادام زمینی در بارداری است که اکثر زنان با این چالش روبرو هستند که ایا کره بادام زمینی برای بارداری ضرر دارد یا نه؟ به طور کلی، خوردن کره بادام زمینی در دوران بارداری بی‌خطر است. در واقع، خرید کره بادام زمینی فواید زیادی برای سلامتی دارد. حتی کره بادام زمینی برای زن باردار به دلیل داشتن ارزش غذایی بالا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بخش مهمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌از نیازهای تغذیه ای بدن رادر بارداری تامین کند.

برخی از خانم های باردار به دلیل هوس های غذایی این دوران میل بیشتری به خوردن کره بادام زمینی پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. این در حالی است که خوردن کره بادام زمینی در بارداری ممکن است با عوارضی هم همراه باشد. پس برای جلوگیری از بروز عوارض و مضرات کره بادام زمینی، باید به نحوه و میزان مصرف کره بادام زمینی دربارداری اهمیت دهید. برای همین ما سعی کرده ایم در این مقاله از پرهلو، تمام اطلاعات مربوط به کره بادام زمینی در دوران بارداری را مورد بررسی قرار دهیم.

 خرید بهترین کره بادام زمینی ساده از پرهلو یعنی توجه به سلامت بدن شما - پرهلو

3 مزیت خوردن کره بادام زمینی در بارداری

کره بادام زمینی دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است و مصرف آن در بارداری توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد مصرف بادوم زمینی در بارداری با مزایای زیادی همراه باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

  1. وزن گیری جنین با کره بادام زمینی
  2. سرشار از چربی های مفید
  3. جلوگیری از یبوست

باتوجه به اهمیت فواید کره بادام زمینی در بارداری در هر یک از موارد ذکر شده بهتر است نحوه چگونگی اثر آن را هم بدانید:

مزایای مصرف کره بادام زمینی در بارداری-پرهلو

وزن گیری جنین با کره بادام زمینی

کره بادام زمینی از منابع سرشار پروتئین است و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در حفظ سلامت زنان باردار موثر باشد. بارداری، زمان رشد و تکامل سریع جنین است. بزرگ شدن تدریجی رحم، آماده شدن سینه ها برای تولید شیر و همچنین روند وزن گیری جنین به مقادیر کافی پروتئین نیاز دارد.

مصرف کره بادام زمینی برای زن باردار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به راحتی پروتئین مورد نیاز مادر و جنین را در این دوران تامین کند. 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی که معادل 33 گرم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، 8 گرم پروتئین گیاهی دارد. بنابراین خوردن 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی در یک وعده غذایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به تنهایی تمام نیازهای پروتئینی شما را برطرف کند.

سرشار از چربی های مفید

بادام زمینی سرشار از چربی های تک غیراشباع مفید است. مصرف چربی های غیر اشباع در سلامت قلب تاثیر بسیار زیادی دارند. مصرف کره بادام زمینی در بارداری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

جلوگیری از یبوست

یکی دیگر از فوائد مهم مصرف کره بادام زمینی و بارداری، کاهش خطر ابتلا به یبوست است. تغییرات گسترده هورمونی در دوران بارداری باعث افزایش مشکل یبوست در مادران باردار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. هورمون پروژسترون در بارداری افزایش پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و باعث کاهش سرعت حرکت غذا در روده ها و در نتیجه ابتلا به یبوست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

فیبر، یک ماده مغذی است که به طور طبیعی در غذاهای گیاهی مانند بادام زمینی به مقدار زیاد وجود دارد و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به هضم راحت تر غذا کمک کند. کره بادام زمینی مقدار فیبر بالایی دارد. 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی حاوی 3 گرم فیبر است. زنان در بارداری با مصرف کره ی بادام زمینی در بارداری، فیبر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. مصرف فیبر باعث بهبود هضم و رفع مشکل یبوست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

خواص کره بادام زمینی برای زنان در بارداری به همین چند موارد ختم نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. چون ارزش غذایی آن، خیلی بیشتر است. اما در کل، خوردن کره بادام زمینی برای بارداری بی خطر است و زنانی که به بادام زمینی حساسیت ندارند به راحتی می توانند آن را بخورند.

عوارض مصرف کره بادام زمینی بی کیفیت در بارداری چیست؟

اگر به دنبال خرید کره بادام زمینی برای بارداری هستید، باید به دنبال خرید باکیفیت ترین و بهترین نوع آن باشید. چون مصرف کره بادام زمینی نامرغوب و بی‌کیفیت ممکن است با بروز عوارض و آلرژی هایی همراه باشد. مهمترین عوارض کره بادام زمینی در دوران بارداری، عبارتند از:

  • خطر سقط جنین و زایمان زودرس
  • خطر بروز بیماری های قلبی

اما اینکه مصرف کره بادام زمینی بی کیفیت در بارداری چگونه باعث بروز هر یک از این عوارض می شود، هم می تواند جالب باشد:

خطر سقط جنین و زایمان زودرس و کره بادام زمینی در بارداری

بادام زمینی خام در زمین رشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و خطر آلودگی به یک عامل سمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به نام آفلاتوکسین در آن دارد. آسپرژیلوس، نوعی قارچ است که آفلاتوکسین تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

مصرف آفلاتوکسین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث بروز بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان کبد، اختلال در رشد جنین، کم خونی بارداری، زایمان زودرس و یا حتی سقط جنین شود. اما مصرف کره بادام زمینی ارگانیک در بارداری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند. زیرا به احتمال زیاد حاوی سطح بسیار کمتری از آفلاتوکسین است. همچنین، باید از خوردن کره بادام زمینی که تغییر رنگ داده و یا کپک زده به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسند خودداری کنید.

خطر بروز بیماری های قلبی و کره بادام زمینی در بارداری

با توجه به انواع مختلف کره بادام‌زمینی که امروزه در قفسه‌های فروشگاه‌ها موجود است، انتخاب یک کره زمینی مناسب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند دشوار باشد. کره‌های بادام‌زمینی موجود در فروشگاه‌ها، اغلب دارای روغن‌های هیدروژنه، نمک و قندهای افزودنی هستند. روغن‌های هیدروژنه مقدار چربی ترانس بالایی دارند و مصرف آنها با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی همراه است. مصرف زیاد قند افزودنی نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند سلامت قلب را در معرض خطر قرار دهد. بهتر است هنگام خرید کره بادام زمینی دربارداری، نوع بدون مواد افزودنی آن را انتخاب کنید.

قبل از خرید کره بادام زمینی برای زن باردار، فهرست مواد تشکیل دهنده آن را که بر روی شیشه آن نوشته شده را به دقت بخوانید. اگر مواد دیگری غیر از بادام زمینی و نمک روی برچسب آن وجود دارد، بهتر است از خرید آن صرفنظر کنید. حتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید برای خرید کره بادام زمینی مورد نیاز خود به فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند پرهلو مراجعه کنید.

فواید کره بادام زمینی برای بارداریعوارض مزایای خوردن کره بادام زمینی در بارداری
وزن گیری جنین با کره بادام زمینیخطر سقط جنین و زایمان زودرس
سرشار از چربی های مفیدخطر بروز بیماری های قلبی
جلوگیری از یبوست 

کره بادام زمینی در دیابت بارداری

دیابت بارداری یک نوع افزایش قند خون است که فقط در دوران بارداری رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. علت ابتلا به دیابت بارداری هنوز مشخص نیست. ولی احتمالا هورمون‎‌هایی که از جفت ترشح می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند در بروز این بیماری نقش دارند.

دیابت بارداری سالانه 2 تا 10 درصد از بارداری‌ها را تحت تأثیر قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. خانم های بارداری که به دیابت بارداری مبتلا هستند باید مصرف کربوهیدرات خود را تا حد امکان کاهش دهند، اما:

  • آیا مصرف کره ی بادام زمینی در بارداری باعث بروز دیابت بارداری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؟
  • مصرف کره بادام زمینی در دیابت بارداری پیشگیری و به مدیریت آن کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند؟

مصرف کره بادام زمینی در این دوران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به مدیریت دیابت بارداری کمک کند. اگرچه کره بادام زمینی کالری بالایی دارد، اما مقدار کربوهیدرات موجود در آن بسیار کم است. دیابت بارداری باعث افزایش غیر طبیعی قند خون می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. زنان باردار مبتلا به دیابت بارداری باید در طول وعده‌های غذایی و میان وعده متعدد روزانه، مقدار کربوهیدرات کمتری دریافت کنند.

کره بادام زمینی دارای شاخص گلیسمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پایینی است. دو قاشق پر از کره بادام زمینی فقط 30 گرم کربوهیدرات دارد. به همین علت مصرف آن موجب افزایش قند خون نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

مصرف کره بادام زمینی قبل از بارداری! آری یا نه؟

مصرف کره بادام زمینی قبل از بارداری برای خانم ها فوائد بسیار زیادی دارد. یکی از فواید کره بادام زمینی در بارداری این است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند توان باروری در خانم ها را افزایش دهد. یک وعده بادام زمینی دارای 7 گرم پروتئین به علاوه 30 گرم ویتامین و مواد مغذی است. بنابراین خانم‌هایی که برای بارداری برنامه ریزی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند کره بادام زمینی را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند. در واقع هم برای زنان و هم برای مردان، بادام زمینی یک مکمل عالی در وعده‌های غذایی برای کمک به باروری است.

مصرف مواد مغذی راه بسیار خوبی برای کمک به باروری هستند. کره بادام زمینی نیز یک ماده غذایی کاملا گیاهی است. مصرف کره بادام زمینی همراه با غلات کامل و چربی های خوب به سوخت پایه یک رژیم غذایی باروری کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. بنابراین خانم‌هایی که در تلاش برای بارداری هستند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند در وعده صبحانه خود مخلوط سبزیجات، آووکادو، عدس و سس بادام زمینی تند مصرف کنند.

به گفته متخصصین تغذیه، مهم‌ترین گام تغذیه‌ای برای زوج‌هایی که در تلاش برای فرزندآوری هستند، برنامه‌ریزی برای وعده‌های غذایی است تا گذشت روزهای طولانی را برای آنها قابل تحمل‌تر کنند. به عنوان مثال، یک زوج ممکن است روزهای طولانی را در کلینیک باروری برای گرفتن خون یا اسکن سونوگرافی به سرببرند. بعد از استرس یک روز طولانی، رفتن به خانه و پختن یک غذای مقوی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند چالش برانگیز باشد. در اینگونه موارد مصرف کره بادام زمینی بهترین گزینه است و به دلیل داشتن ارزش غذایی بالا، زوجین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند از آن استفاده کنند.

مصرف کره بادام زمینی قبل از بارداری! آری یا نه؟-پرهلو

خوردن بادام زمینی در سه ماه اول بارداری

هوس‌های بارداری و میل به غذا در دوران بارداری، چیزی جدا از گرسنگی است و با ولع شدید به خوردن یک غذا یا نوشیدنی با طعم خاص مشخص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. بارداری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند هوس های غذایی را تا حد زیادی دچار تغییر کند. این هوس‌ها معمولاً در اواخر سه ماهه اول بارداری بروز پیدا می‌کنند.

رایج ترین غذاهایی که خانم ها در بارداری به آن علاقه نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند، شامل انواع شیرینی‌ها مانند شکلات، دسر و غذاهای پر کربوهیدرات مانند پیتزا و چیپس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اما با این حال کره بادام زمینی در خارج از این دو دسته قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد، زیرا این کره از بادام زمینی آسیاب شده تهیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و کاملا گیاهی است. گاهی اوقات روغن، شکر و نمک به کره بادام زمینی اضافه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

علاقه خانم های باردار به خورن کره بادام زمینی در سه ماهه اول بارداری اغلب به دلیل تغییرات هورمونی یا فیزیکی در بارداری است. ولع بارداری، به دلیل تغییرات هورمونی و فیزیکی رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و با احساس گرسنگی تفاوت دارد. خوشبختانه، هوس کره بادام‌ زمینی در سه ماه اول بارداری به لطف ارزش غذایی چشمگیر کره بادام زمینی دارای هیچ گونه ممنوعیت و خطری نیست.

نحوه مصرف کره بادام زمینی برای بارداری

اگر سابقه آلرژی به آجیل را ندارید، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید کره بادام زمینی را به روش‌های مختلف در وعده های غذایی روزمره خود بگنجانید.

مصرف کره بادام زمینی همراه با تکه ای از نان غلات سبوس دار یک میان وعده عالی است. اگر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید بادام زمینی را به شکل ساده مصرف کنید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید پیش از مصرف، آن را تفت بدهید تا محتوای آنتی اکسیدانی آن بیشتر شود.

کره بادام زمینی برای زن باردار یک ماده غذایی گیاهی، سالم و سیر کننده است و احساس گرسنگی را در بین وعده اصلی غذا از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برد. کره بادام زمینی نباید شور باشد، زیرا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث احتباس آب بدن شود. برای مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید کره بادام زمینی را همراه با غلات و جو دوسر به سالاد اضافه کنید این کار باعث بهتر شدن طعم سالاد می‌شود.

فقط دقت کنید که برای خرید کره بادام زمینی، انواع کاملا فرآوری شده را انتخاب کنید. خرید کره بادام زمینی ارگانیک برای بارداری توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. بادام زمینی‌هایی که کپک زده، تغییر رنگ داده یا چروکیده به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسند، دارای سم آفلاتوکسین هستند. بنابراین از مصرف آنها، اکیدا خودداری کنید.

آیا کره بادام زمینی در بارداری باعث وزن گیری جنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؟

رشد سالم جنین در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. تغذیه از موارد بسیار مهمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است که به طور مستقیم بر روند وزن گیری جنین تاثیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد. کره بادام زمینی از جمله مواد غذایی مهمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به افزایش وزن سالم مادر و جنین کمک کند. از مهمترین خواص کره بادام زمینی برای بارداری این است که کالری بسیار بالایی دارد.

 

2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی یا به عبارتی 33 گرم
میزان انرژی190 کالری
فیبر3 گرم
پروتئین8 گرم
کربوهیدرات7 گرم
چربی اشباع شده3 گرم
چربی غیر اشباع16 گرم

کره بادام زمینی برای زنان باردار، در مقایسه با سایر غذاها کالری نسبتاً بالایی دارد، زیرا حاوی مقدار زیادی از چربی های غیراشباع سالم است. کره بادام زمینی همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به راحتی پروتئین و فیبر مورد نیاز بدن مادر و جنین را تامین کند. در نتیجه، مصرف بادام زمینی علاوه بر تامین نیاز های تغذیه ای مادر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به راحتی باعث وزن گیری مناسب جنین شود.

اما با این حال، مادرانی که در دوران بارداری دارای افزایش وزن هستند باید در خوردن زیاد کره ی بادام زمینی در بارداری احتیاط کنند. زیرا کره بادام زمینی دارای اسیدهای چرب غیر اشباع فراوانی است. حتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به راحتی باعث افزایش وزن ناخواسته شود. در نتیجه مصرف بی رویه کره بادام زمینی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بر مدیریت وزن در دوران بارداری تأثیر منفی بگذارد.

آیا کره بادام زمینی در بارداری باعث وزن گیری جنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؟-پرهلو

سخن آخر در کره بادام زمینی و بارداری

مصرف کره بادام زمینی در بارداری برای زنانی که هیچگونه حساسیتی به بادام زمینی و ترکیبات تشکیل دهنده آن ندارند توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اما در هنگام خرید کره بادام زمینی باید به کیفیت آن توجه کنید. مصرف کره بادام زمینی فاسد و تاریخ گذشته در بارداری ممکن است خطر بروز سقط جنین و زایمان زودرس را افزایش دهد. برای همین توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود محصولات صبحانه و کره مغزیجات مورد نیاز برای بارداری را از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند پرهلو خریداری کنید تا هم خیالتان بابت سالم بودن محصولات راحت باشد، هم حفظ سلامت و تندرستی جنین خودتان.

سوالات متداول برای کره بادام زمینی برای زن باردار

1- تاثیر بادام زمینی در بارداری برای زیبایی جنین چیست؟

مصرف مواد غذایی که طبع گرمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارند باعث افزایش جریان خون در بدن مادر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و کره بادام زمینی نیز جزء مواد غذایی با طبع گرم است. به گفته متخصصین تغذیه مصرف مواد غذایی با طبع گرم بعد از ژنتیک، تاثیر بسزایی در زیبایی جنین دارد.

2- نظر کارشناسان برای مصرف کره بادام زمینی برای زن باردار چیست؟

کره بادام زمینی یکی از مواد غذایی گیاهی و بسیار مغذی است که مصرف آن به مادران باردار توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

3- تاثیر خوردن کره ی بادام زمینی در بارداری بر مغز جنین چیست؟

کره بادام زمینی سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 است که از رشد مغز کودک حمایت کرده و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند کودک شما را باهوش تر کند.

ثبت نظر