روش صحیح نگهداری کره بادام زمینی برای طولانی مدت

1402 آبان 3, چهارشنبه
روش صحیح نگهداری کره بادام زمینی برای طولانی مدت

رعایت نکات مربوط به نگهداری کره بادام زمینی در طولانی مدت می تواند تاثیر زیادی در سالم بودن محصول و افزایش کیفیت آن داشته باشد. این در حالی است که راهکارهای زیادی برای نگهداری کره بادام زمینی وجود دارند که با رعایت آنها می توانید مدت زمان سالم نگهداشتن آن را افزایش دهید. اما کلیه ترفندها برای نگهداری درست و مناسب کره بادام زمینی به نوع و کیفیت آن هم بستگی دارد. به نحوی که کره بادام زمینی نامرغوب ممکن است سریع تر و بیشتر خراب شود.

کره بادام زمینی یک ماده غذایی محبوب و مغذی است که در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. درواقع این ماده غذایی حاوی پروتئین، چربی‌های سالم، ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است که برای حفظ کیفیت و ماندگاری کره بادام زمینی، باید آن را در شرایط مناسب نگهداری کنید.

اما قبل از اینکه به سراغ راه‌حل‌های نگهداری کره بادام زمینی برویم، بیایید با ویژگی‌ها و نکات مهمی که باید در مورد نحوه مصرف و خرید اینترنتی کره بادام زمینی بدانیم بیشتر آشنا شویم.

 خرید بهترین کره بادام زمینی ساده از پرهلو یعنی توجه به سلامت بدن شما - پرهلو

ویژگی‌ های کره بادام زمینی سالم

کره بادام زمینی یک ماده غذایی پرطرفدار است که از آسیاب کردن بادام زمینی بو داده تهیه می‌شود. این ماده غذایی سرشار از مواد مغذی مهمی مانند پروتئین، فیبر، چربی‌های سالم، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. در کنار نوع و میزان مواد تشکیل دهنده کره بادام زمینی، نحوه نگهداری کره بادام زمینی و تشخیص کره بادام زمینی سالم هم بسیار مهم است. برهمین اساس، مهمترین ویژگی های کره بادام زمینی، عبارتند از:

 • ترکیب: کره بادام زمینی سالم باید تنها از بادام زمینی، نمک و روغن (در صورت تمایل) تهیه شده باشد. افزودن شکر، شکر مصنوعی، روغن‌های هیدروژنه شده، مواد نگهدارنده و طعم‌دهنده‌ها می‌تواند ارزش غذایی کره بادام زمینی را کاهش دهد.
 • رنگ: کره بادام زمینی سالم باید به رنگ قهوه‌ای روشن یا تیره باشد. رنگ روشن‌کره بادام زمینی نشان می دهد ترکیبات آن به طور کامل آسیاب شده است.
 • غلظت: کره بادام زمینی سالم باید غلظت متوسطی داشته باشد. کره‌ بسیار سفت یا شل، ممکن است حاوی مواد افزودنی باشد.
 • طعم: کره بادام زمینی سالم باید طعم بادام زمینی طبیعی داشته باشد. طعم‌های مصنوعی ممکن است نشان‌دهنده افزودن مواد نگهدارنده یا طعم‌دهنده‌ها باشد که می تواند در نحوه نگهداری کره بادام زمینی تاثیر بگذارد.

در نهایت، کره بادام زمینی یک ماده غذایی مغذی است که می‌تواند به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم مصرف شود. اما برای انتخاب یک کره بادام زمینی سالم، باید به مواد تشکیل دهنده آن توجه کنید. کره بادام زمینی باید از مواد اولیه ساده و بدون افزودنی‌های مضر تهیه شده باشد تا بتوانید به راحتی از آن در طولانی مدت نگهداری کنید.

آیا کره بادام زمینی خراب می ‌شود؟

بادام زمینی، حاوی روغن زیادی است. برای همین احتمال دارد در طولانی مدت فاسد شود. چون روغن‌ها حاوی چربی‌های اشباع‌نشده هستند که ممکن است در معرض اکسیژن هوا و نور خورشید اکسید شده و باعث می‌شود که روغن‌ها طعم و بوی نامطبوعی پیدا کنند. حتی خراب شدن کره بادام زمینی ممکن است باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد شوند که آنها به نوبه خود می‌توانند به سلول‌های بدن آسیب برسانند.

اما اکثر کره بادام زمینی برای حفظ کیفیت و ماندگاری آنها، حاوی مواد نگهدارنده هستند. درواقع مواد نگهدارنده از رشد میکروارگانیسم‌ها، مانند باکتری‌ها و کپک‌ها که ممکن است باعث فاسد شدن غذا شوند جلوگیری می‌کنند. با این حال، اثرات مواد نگهدارنده نیز در نهایت از بین می‌روند و پس از مدتی، کره بادام زمینی حتی با وجود مواد نگهدارنده نیز می‌تواند خراب شود.

علاوه بر آن، کره بادام زمینی نیز حاوی ترکیبات غذایی زیادی بوده که هر یک از آنها ممکن است خراب شود. برای همین در پاسخ به اینکه، آیا کره بادام زمینی خراب می شود یا نه؟ باید گفت که با کره بادام زمینی گذشت زمان، ممکن است فاسد شود و طعم و بافت آن تغییر کند. همچنین، کره بادام زمینی که در معرض هوا قرار بگیرد، ممکن است کپک بزند.

مدت زمان ماندگاری کره بادام زمینی

کره بادام زمینی یک ماده غذایی پایدار است و می‌توان آن را برای مدت طولانی نگهداری کرد. با این حال، عوامل مختلفی می‌توانند بر زمان ماندگاری کره بادام زمینی تأثیر بگذارند که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع کره بادام زمینی: کره بادام زمینی طبیعی عمر کمتری از کره بادام زمینی شرکتی دارد. کره بادام زمینی طبیعی معمولاً حاوی مواد نگهدارنده کمتری از کره بادام زمینی شرکتی است و احتمال دارد زودتر خراب شود.
 • وجود مواد نگهدارنده: کره بادام زمینی حاوی مواد نگهدارنده عمر بیشتری دارد. اما نوع ماده نگهدارنده در کره بادام زمینی در کیفیت آن می تواند تاثیر بگذارد.
 • شرایط نگهداری: کره بادام زمینی باید در جای خنک و تاریک نگهداری شود. گرما و نور خورشید می‌توانند باعث اکسیداسیون روغن‌ها و فاسد شدن کره بادام زمینی شوند. پس برای نگهداری کره بادام زمینی به شرایط نگهداری آن توجه کنید.

به‌طور کلی، کره بادام زمینی باز نشده را می‌توانید تا 18 ماه در دمای اتاق نگهداری کنید. اما پس از باز شدن، کره بادام زمینی باید در یخچال نگهداری شود و در این شرایط می‌تواند تا 3 ماه ماندگاری داشته باشد.

وضعیت کره بادام زمینیمدت نگهداری در دمای اتاقمدت نگهداری در دمای یخچال
کره بادام زمینی باز نشده18 ماه24 ماه
کره بادام زمینی باز شده1 ماه3 ماه

البته این بازه‌های زمانی صرفاً تخمینی هستند و ممکن است بسته به شرایط نگهداری کره بادام زمینی متفاوت باشند. اما اگر متوجه هر یک از علائم خراب شدن کره بادام زمینی شدید، بهتر است آن را دور بریزید.

رنگ کره بادام زمینی خراب-پرهلو

مدت ماندگاری پودر کره بادام زمینی

پودر کره بادام زمینی چون فاقد روغن است، مد زمان ماندگاری بیشتری نسبت به کره بادام زمینی سنتی دارد. به‌طور کلی، پودر کره بادام زمینی بسته‌بندی‌شده که باز نشده را تا 2 سال می توانید در دمای اتاق نگهداری کنید. اما پس از باز شدن، پودر کره بادام زمینی باید در یخچال نگهداری شود و تا 6 ماه ممکن است ماندگاری داشته باشد.

وضعیت پودر کره بادام زمینیمدت زمان نگهداری در دمای اتاقمدت نگهداری در یخچال
کره بادام زمینی باز نشده2 سال3 سال
کره بادام زمینی باز شده1 ماه6 ماه

شرایط نگهداری کره بادام زمینی به صورت پودر شده به نحوه بسته بندی و عوامل محیطی آن بستگی دارد. برای نگهداری پودر کره بادام زمینی در طولانی مدت بهتر است مراقب علائم خراب و فاسد شدن آن باشید و به محض هر گونه تغییر رنگ و بو، سریعا آن را دور بریزید.

نحوه تشخیص کره بادام زمینی خراب

کره بادام زمینی یک ماده غذایی سالم و خوشمزه است که می‌تواند به‌عنوان میان وعده یا به‌عنوان افزودنی در غذاهای مختلف استفاده شود. با این حال مانند هر ماده غذایی دیگری، کره بادام زمینی نیز می‌تواند خراب شود. اما کره بادام زمینی خراب و فاسد شده ممکن است علائم زیادی داشته باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • تغییر رنگ: کره بادام زمینی تازه معمولاً رنگ کرمی دارد. کره بادام زمینی با رنگ تیره یا مایل به سبز، ممکن است خراب شده باشد.
 • تغییر بو: کره بادام زمینی تازه، بوی بادام زمینی دارد. اگر کره بادام زمینی شما بوی نامطبوعی داشته باشد، احتمالا خراب شده است.
 • تغییر بافت: کره بادام زمینی تازه، بافتی نرم و یکدست دارد. اگر کره بادام زمینی شما سفت یا آبکی شود، خراب شده و نباید آن را مصرف کنید.
 • کپک زدگی: اگر روی کره بادام زمینی شما کپک مشاهده کردید، خراب شده است.

پس با بررسی این علائم، متوجه شدید که احتمال خراب شدن کره بادام زمینی وجود دارد. پس هنگام مصرف، حتما به مشخصات ظاهری آن توجه کنید.

کره بادام زمینی خراب-پرهلو

عوامل خراب شدن کره بادام زمینی

نگهداری کره بادام زمینی در شرایط درست و مناسب می تواند مدت زمان استفاده از آن را افزایش دهد. اما چون کره بادام زمینی، یک ماده غذایی پرچرب است احتمال فاسد شدن زودهنگام آن وجود دارد. علاوه ‌بر آن، عوامل زیادی دیگری دارد که ممکن است باعث خراب شدن آن شود، از جمله:

 • اکسیداسیون: روغن‌های موجود در کره بادام زمینی می‌توانند در معرض اکسیژن هوا و نور خورشید اکسید شوند. این امر باعث بو و طعم نامطبوع روغن‌ها و ایجاد رادیکال‌های آزاد می شوند که می‌توانند به سلول‌های بدن آسیب برسانند.
 • رشد میکروارگانیسم‌ها: باکتری‌ها و کپک‌ها می‌توانند در کره بادام زمینی رشد کنند و باعث فاسد شدن آن شوند. حتی رشد این میکروارگانیسم‌ها ممکن است باعث بروز برخی بیماری ها شود.
 • شرایط نگهداری نامناسب: نگهداری کره بادام زمینی در دمای اتاق یا در معرض نور خورشید می‌تواند باعث خراب شدن سریع‌تر آن شود.

در آخر توصیه می‌شود برای جلوگیری از خراب شدن کره بادام زمینی، آن را در ظرف دربسته و در مکانی خنک و خشک نگهداری کنید.

نحوه نگهداری پودر و کره بادام زمینی

کره بادام زمینی و پودر آن دو ماده غذایی محبوب هستند که کاربرد زیادی در وعده های غذایی دارند. با این حال، مهم است که با نحوه نگهداری پودر و کره بادام زمینی آشنا شوید تا با رعایت آن بتوانید کیفیت و ماندگاری آن‌ها را در طولانی مدت حفظ کنید. نحوه نگهداری کره بادام زمینی و پودر آن، عبارتند از:

 • پودر بادام زمینی: پودر بادام زمینی را می‌توان در دمای اتاق در جای خشک و خنک نگهداری کرد. اگر پودر بادام زمینی را در یخچال نگهداری کنید، ممکن است رطوبت جذب کند و سفت شود. همچنین برای نگهداری پودر بادام زمینی در دمای اتاق، درب آن را محکم ببندید. از قاشق تمیز برای برداشتن پودر بادام زمینی استفاده کنید و از مالیدن نان در ظرف پودر بادام زمینی خودداری کنید.
 • کره بادام زمینی: کره بادام زمینی را می‌توان در دمای اتاق یا یخچال نگهداری کرد. اما نگهداری کره بادام زمینی در دمای اتاق، ممکن است باعث جدا شدن روغن آن شود. برای جلوگیری از این شرایط، هنگام مصرف بهتر است ظرف کره بادام زمینی را هم بزنید.

به‌طور کلی بهترین محل برای نگهداری کره بادام زمینی یخچال و برای پودر کره بادام زمینی در جای خشک و خنک است، بنابراین حتما به نحوه نگهداری این دو ماده غذایی دقت کرده تا از فاسد شدن شان جلوگیری کنید.

ظاهر کره بادام زمینی سالم-پرهلو

تأثیر ذوب و انجماد بر کیفیت کره بادام زمینی

کره بادام زمینی معمولاً در دمای اتاق نگهداری می‌شود. با این حال، برخی از افراد ترجیح می‌دهند کره بادام زمینی خود را در یخچال نگهداری کنند. اما باید بگوییم انجماد و ذوب کره بادام زمینی متناوب، می‌تواند بر کیفیت آن تأثیر بگذارد.

 • فریز کردن کره بادام زمینی: فریز کردن کره بادام زمینی می‌تواند باعث جدا شدن روغن و سفت شدن بافت آن شود. چون بافت کره بادام زمینی در دمای پایین تغییر می کند. برای جلوگیری از این امر، کره بادام زمینی را در یک ظرف کوچک در بسته فریز کنید. همچنین می‌توانید کره بادام زمینی را به‌صورت ورقه‌ای فریز کنید تا نحوه استفاده از آن راحت تر شود.
 • حرارت دادن کره بادام زمینی: حرارت دادن کره بادام زمینی می‌تواند باعث تغییر طعم و بافت آن شود. چون پروتئین‌های موجود در کره بادام زمینی در دمای بالا تغییر می کنند. بنابراین برای جلوگیری از این امر، کره بادام زمینی را به حدی گرم کنید تا نرم شود.

همچنین کره بادام زمینی را می‌توان در مایکروویو یا روی اجاق گاز گرم کرد. برای گرم کردن کره بادام زمینی در مایکروویو، آن را به مدت 15 ثانیه در مایکروویو قرار دهید و سپس آن را هم بزنید. برای گرم کردن کره بادام زمینی روی اجاق گاز نیز، آن را در یک ظرف کوچک روی حرارت ملایم قرار دهید و مرتباً هم بزنید.

به‌طور کلی، ذوب و انجماد کره بادام زمینی در کوتاه مدت تأثیر زیادی بر کیفیت آن نخواهد داشت. با این حال، ذوب و انجماد مکرر می‌تواند منجربه تجزیه روغن و کاهش کیفیت کره بادام زمینی شود.

قیمت و خرید کره بادام زمینی تازه

قیمت کره بادام زمینی تازه در ایران در حال حاضر در محدوده 100 تا 200 هزار تومان برای یک کیلوگرم است. قیمت دقیق آن بسته به برند، کیفیت و وزن محصول متفاوت است. به طور حتم کره بادام زمینی بی کیفیت، نسبت به کره بادام زمینی مرغوب و باکیفیت قیمت بیشتری دارد. پس اگر به دنبال خرید کره بادام زمینی ارگانیک و تازه هستید، بهتر است به دنبال انواع باکیفیت آن باشید.

همچنین می توانید کره بادام زمینی تازه را از فروشگاه های غذایی معتبر مانند پرهلو خریداری کنید، اما در هنگام خرید کره بادام زمینی تازه به نکات زیر توجه کنید:

 • تاریخ انقضا محصول را بررسی کنید، مدت زمان ماندگاری کره بادام زمینی تازه معمولاً 6 تا 12 ماه است.
 • به ترکیبات محصول توجه کنید. کره بادام زمینی تازه، باید فقط از بادام زمینی، روغن و نمک تشکیل شده باشد.

کره بادام زمینی تازه یک منبع عالی از پروتئین، چربی‌های سالم و فیبر است. این ماده غذایی می‌تواند به عنوان یک میان وعده سالم و مغذی مصرف شود. همچنین می‌توانید از آن در تهیه انواع غذاها و دسرها استفاده کنید. بنابراین حتما این ماده غذایی مقوی را به میان وعده‌های خود اضافه کنید و از خواص فوق‌العاده آن بهره ببرید.

کره بادام زمینی سالم-پرهلو

سخن آخر درباره نگهداری کره بادام زمینی

برای حفظ و نگهداری کره بادام زمینی در طولانی مدت، لازم است موارد گفته شده در مطلب را به درستی رعایت کنید. همچنین بهترین محل برای نگهداری کره بادام زمینی، یخچال است. اما با این حال، باید قبل از مصرف مقدار مصرف مورد نیاز خود را به دمای اتاق برسانید.

امروزه خرید از فروشگاه‌های آنلاین بسیار رایج است و فروشگاه‌های آنلاین، انواع مختلفی از کره بادام زمینی را با قیمت‌های مختلف ارائه می‌دهند. شما نیز می‌توانید کره بادام زمینی مورد نیاز خود را از فروشگاه های غذایی معتبر مانند پرهلو، سفارش دهید و تهیه کنید تا در کوتاه‌ترین زمان برای شما ارسال شود.

سوالات متداول درباره نگهداری کره بادام زمینی

1. مصرف کره بادام زمینی خراب چه عوارضی دارد؟

خوردن کره بادام زمینی خراب شده می‌تواند منجربه بروز مشکلات گوارشی مانند اسهال، حالت تهوع و استفراغ و در موارد نادر باعث مسمومیت غذایی شود.

2. آیا می‌توانم کره بادام زمینی خراب شده را مصرف کنم؟

خیر، کره بادام زمینی خراب شده را نباید مصرف کنید. بنابراین اگر متوجه هر یک از علائم خرابی کره بادام زمینی شدید، باید آن را دور بریزید.

3. کره بادام زمینی بدون نمک هم خراب می شود؟

بله، امکان خراب شدن کره بادام زمینی بدون نمک هم وجود دارد. نمک به‌عنوان یک نگهدارنده طبیعی عمل می‌کند، اما در هر شرایطی نمی تواند از خراب شدن محصول جلوگیری کند. بنابراین کره بادام زمینی بدون نمک نیز حاوی روغن است که می‌تواند در معرض اکسیداسیون قرار گیرد و باعث فاسد شدن محصول شود.

ثبت نظر