دستورالعمل نگهداری ارده و علائم خراب شدن آن

1402 بهمن 29, یکشنبه
دستورالعمل نگهداری ارده و علائم خراب شدن آن

توجه به روش های نگهداری ارده می تواند تاثیر بسیار زیادی در حفظ بافت و رنگ و طعم آن داشته باشد. ضمن اینکه مصرف ارده خراب و فاسد ممکن است با عوارض زیادی برای سلامتی بدن همراه باشد. برای همین، توصیه می شود که در هنگام نگهداری و خرید اینترنتی ارده یا همان تاهینی، حتما به دستورالعمل های تولید کننده برای نحوه نگهداری از آن توجه کنید.

نگهداری نادرست این محصول ممکن است باعث ایجاد طعم ترش و بوی بدی شود که مصرف آن را غیرممکن می کند. برای همین ما سعی کرده ایم در این مقاله از پرهلو، همه اطلاعات مربوط به نحوه نگهداری از ارده را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر از صحیح ترین روش های نگهداری تاهینی خبر ندارید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

اهمیت نگهداری ارده به روش صحیح و مناسب

نگهداری صحیح ارده می تواند تاثیر زیادی در حفظ تازگی، بافت و طعم آن داشته باشد. اما با این حال، عواملی مانند تغییرات دما، قرار گرفتن در معرض هوا و رطوبت تا حدود زیادی می توانند به سالم ماندن و حتی خراب شدن آن تاثیر بگذارد.

نگهداری صحیح ارده در یخچال و حتی دمای اتاق، بستن محکم درب آن و بررسی علائم مربوط به فاسد شدن ارده از جمله مواردی هستند که در افزاش طول زمان ماندگاری محصول تاثیر دارند. از طرفی هم برخی از مهمترین علل و اهمیت نگهداری ارده، عبارتند از:

 • ماندگاری: نگهداری ارده به روش صحیح و درست می تواند باعث افزایش مدت زمان ماندگاری آن شود.
 • بافت: قرار گرفتن در معرض هوا و دماهای متغیر ارده، به مرور زمان ممکن است باعث غلیظ و سفت شدن آن شود. با نگهداری صحیح آن، می‌توانید بافت صاف و خامه‌ای آن را حفظ کنید.
 • مقرون به صرفه: ارده یک ماده خوشمزه و مغذی است، اما انواع ارده های باکیفیت، ممکن است قیمت بالایی داشته و گران باشند. اما اشنایی با نگهداری صحیح از آن، می توانید از فاسد شدن آن جلوگیری کنید.
 • حفظ تازگی و طعم آن: تاهینی حاوی روغن های طبیعی است که در شرایط نگهداری نادرست ممکن است فاسد شود. این وضعیت تنها طعم و عطر تاهینی را تغییر می دهد، بلکه مصرف آن را به طور بالقوه مضر می کند. نگهداری درست تاهینی به حفظ تازگی آن کمک می کند.

عوامل موثر بر ماندگاری ارده

یکی از مهمترین فواید نگهداری ارده کنجد به روش صحیح، افزایش مدت زمان مصرف آن است. چرا که عوامل زیادی ممکن است بر مدت ماندگاری آن تاثیر داشته باشند. برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

 • کیفیت مواد تشکیل دهنده: یکی از مهمترین عامل در ماندگاری ارده، کیفیت دانه های کنجدی است که برای تهیه ارده مورد استفاده قرار می گیرند. بدون شک، استفاده از دانه های تازه و با کیفیت بالا می توانند مدت زمان ماندگاری ارده را تا حدود زیادی افزایش دهند.
 • تاریخ انقضا: قبل از خرید تاهین، تاریخ انقضا روی شیشه را بررسی کنید. بهتر است ارده را تا قبل از رسیدن به تاریخ انقضاء، مصرف کنید. استفاده از تاهینی بعد از تاریخ انقضا می تواند باعث تغییر طعم و بافت آن شود.
 • بهداشت: عدم نگهداری مناسب ارده ممکن است باعث آلودگی باکتریایی آن شود. پس ارده را در ظرف تمیز و دور از مواد غذایی فاسد شدنی، نگهداری کنید.
 • دما: تغییرات دمایی و محیط می توانند بر مدت زمان ماندگاری ارده تأثیر بگذارد. دمای بالا می تواند باعث جدا شدن روغن های طبیعی شود که منجر به فساد و ماندگاری کوتاه تر می شود. تاهینی را در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید و منابع گرما نگهداری کنید.
 • قرار گرفتن در معرض هوا: تماس با هوا می تواند منجر به اکسیداسیون و ترشیدگی در ارده شود. برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض هوا، درب آن را محکم ببندید.
 • رطوبت:وجود رطوبت می تواند باعث رشد کپک و باکتری در ارده و فساد شدن شود. ارده را از مناطقی که رطوبت جمع می شود، مانند درب یخچال یا نزدیک سینک های آشپزخانه دور نگه دارید.

با رعایت این چند نکات ساده می توانید مدت زمان ماندگاری ارده را تا حدود زیادی افزایش دهید و از تازگی آن برای مدت طولانی تری لذت ببرید.

نگهداری از ارده خانگی-پرهلو

نگهداری ارده باز شده

یکی از مراحل نگهداری از ارده به مواردی مربوط می شود که شیشه را برای یکبار باز کردید و می خواهید از بقیه آن در طولانی مدت نگهداری کنید. شرایط نگهداری از ارده ای که یکبار مصرف و باز شده شامل موارد زیر است:

 • نگهداری در یخچال: نگهداری ارده باز شده در یخچال یکی از رایج ترین روش ها برای افزایش ماندگاری آن است. دمای خنک یخچال به کند کردن فرآیند اکسیداسیون و حفظ طعم آن کمک می کند. برای نگهداری ارده باز شده، آن را در ظرف دربسته بریزید یا در شیشه را محکم ببندید و در یخچال قرار دهید.
 • منجمد کردن: فریز ارده گزینه دیگری است که باید در نظر بگیرید، به خصوص اگر مقدار آن زیاد است و یا می خواهید آن را برای مدت طولانی نگهداری کنید. ارده را داخل ظرف مناسب در فریزر بریزید و مقداری جا برای انبساط باقی بگذارید و در فریزر نگهداری کنید. ارده فریز شده را یک شب قبل از استفاده در یخچال ذوب کنید.
 • دمای اتاق: اگر می خواهید ارده خود را در دمای اتاق نگه دارید، باید آن را در مکانی خنک، تاریک و خشک قرار دهید. آن را از نور مستقیم خورشید و منابع گرما یا رطوبت دور نگه دارید. پس از هر بار استفاده درب ظرف را محکم ببندید تا از نفوذ هوا به داخل آن پیشگیری شود.

توجه داشته باشید که یخچال و فریز کردن می تواند باعث غلیظ و سفت شدن تاهین شود. با این حال، این طبیعی است و وقتی به دمای اتاق رسید یا خوب هم زده شد، بافت به حالت عادی برمی‌گردد.

خراب شدن ارده

نشانه های ارده خراب و فاسدجزئیات
رشد کپکلکه های سبز مایل به آبی و یا سیاه
تغییر بافتبافت دانه ای وکلوخه ای با قوام غیرعادی
طعم ناخوشایندطعم تلخ و ترش
تغییر رتگرنگ تیره و کدر
آمیلاز بزاقیبافت چسبناک و رشته ای

عدم نگهداری ارده به روش صحیح و مناسب، باعث خراب شدن آن می شود. از طرفی هم، مصرف ارده فاسد ممکن است منجر به بروز عوارض زیاد و جدی شود. پس در صورت مشاهده برخی از علائم زیر در ارده از مصرف آن خودداری کنید.

مهمترین علائم خراب شدن ارده، عبارتند از:

 • تغییر رنگ: تاهینی معمولاً به رنگ بژ روشن یا خرمایی است. اگر متوجه لکه های تیره و تغییر رنگ آن شدید، ممکن است ارده خراب شده باشد.
 • بوی ناخوشایند: ارده سالم و تازه بوی آجیلی و کمی شیرین دارد. اگر تاهین بوی ترش، ترش یا بوی نامطبوع داشته باشد، احتمالاً فاسد شده و نباید آن را مصرف کنید.
 • تغییر بافت: در هنگام فاسد و خراب شدن ارده، بافت آن به طور قابل توجهی تغییر کند. ممکن است دانه دار، کلوخه شود یا قوام لزج غیرعادی به خودش بگیرد. اگر تغییر بافت غیرعادی مشاهده کردید، بهتر است تاهینی را دور بریزید.
 • رشد کپک: اگر لکه های سبز مایل به آبی یا سیاه، روی سطح تاهین یا اطراف لبه های ظرف مشاهده کردید، نشان دهنده خراب شدن آن است. ارده کپک زده، در صورت مصرف می تواند مضر باشد و باید فورا دور ریخته شود.
 • طعم ناخوشایند: ارده فاسد شده می تواند طعمی تلخ، ترشی یا نامطبوع داشته باشد. اگر طعم آن از بین رفته است یا به طور قابل توجهی با آنچه که شما به آن عادت دارید فر دارد، نشان دهنده این است که تاهینی بد شده است.
 • وجود آمیلاز بزاقی: در موارد نادر، ارده فاسد و خراب به دلیل وجود آنزیم طبیعی به نام آمیلاز بزاقی ممکن است بافتی چسبناک و رشته‌ای داشته باشد. در حالی که این نشانه ممکن است از علائم فساد شدن ارده نباشد اما با این حال در برخی از افراد ممکن است منجر به بروز علائمی شود.

در این شرایط باید این نکته را در نظر داشته باشید که حتی باکیفیت ترین و بهترین برند ارده در صورت نگهداری نادرست، ممکن است خراب شود. پس در صورت بروز علائم، حتما از مصرف ارده خودداری کنید و باقی مانده آن را دور بریزید.

علائم ارده فاسد یا خراب شده-پرهلو

دستورالعمل نگهداری ارده در یخچال

قرار دادن کلیه محصولات غذایی مانند کره بادام زمینی و ارده، در یخچال یکی از رایج ترین روش های نگهداری از آنها است. اما اگر می خواهید ارده شما در یخچال، ماندگاری بیشتری داشته باشد به دستورالعمل آن توجه کنید:

 • اگر ارده شما در یک شیشه با درب نامناسب قرار دارد، توصیه می‌شود آن را به ظرف دربسته منتقل کنید تا از نفوذ هوا به داخل آن جلوگیری شود. ظرف در بسته تاهین را در قسمتی از یخچال نگهداری کنید که در معرض نوسانات دما قرار نگیرد، مانند درب یا نزدیک پشت یخچال.
 • ارده به آسانی می تواند بوهای تند سایر غذاهای موجود در یخچال را جذب کند. برای جلوگیری از این امر، آن را دور از مواد بدبو مانند پیاز، سیر و انواع خاصی از پنیر نگه دارید. با گذشت زمان، روغن‌های طبیعی موجود در تاهینی جدا می‌شوند. قبل از استفاده از تاهینی در یخچال، آن را خوب هم بزنید تا روغن دوباره به خمیر اضافه شود.
 • به طور منظم تاهینی را برای هر گونه علائم فساد، مانند رشد کپک، بو یا تغییر در بافت بررسی کنید. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، تاهینی را دور بریزید. نگهداری درست و مناسب از ارده در یخچال می تواند باعث افزایش طول عمر و ماندگاری آن شود.

با این حال، توجه داشته باشید که بافت ارده ممکن است به دلیل دمای سرد ضخیم تر و سفت تر شود. برای نرم شدن تاهین می توانید آن را چند دقیقه در دمای اتاق یا مایکروویو بگذارید تا به غلظت دلخواه برسد.

نگهداری ارده باز شده در دمای اتاق

برخی افراد برای حفظ بافت صاف و خامه ای ارده، دوست دارند آن را در محیط اتاق نگهداری کنند. اما این شرایط باز هم به رعایت برخی نکات مهم نیاز دارد که عبارتند از:

 • مکانی خنک، تاریک و خشک در آشپزخانه خود برای نگهداری ارده باز شده در دمای اتاق پیدا کنید. این مکان باید دور از نور مستقیم خورشید، منابع گرما و مناطق مستعد رطوبت، مانند نزدیک سینک یا اجاق گاز باشد.
 • پس از هر بار استفاده، درب شیشه را محکم ببندید تا از ورود هوا جلوگیری شود. این به حفظ کیفیت و تازگی تاهینی کمک می کند.

نگهداری ارده در دمای اتاق بسیار راحت است، زیرا بافت مناسب ارده را بدون نیاز به ذوب یا گرم کردن حفظ می کند. با این حال، به خاطر داشته باشید که نگهداری در دمای اتاق ممکن است مدت زمان ماندگاری ارده را در مقایسه با روش‌های سرد یا انجماد کوتاه کند.

ارده را چگونه نگهداری کنیم-پرهلو

سخن آخر در نگهداری ارده

نگهداری ارده در شرایطی که به طور صحیح و درست انجام شود می تواند مدت زمان ماندگاری آن را تا حدود زیادی افزایش دهد. فرقی نمی‌کند آن را در یخچال نگهداری و یا منجمد یا در دمای اتاق نگهداری کنید، رعایت نکات برای نگهداری از ارده می تواند تاثیر زیادی در حفظ خواص غنی و خامه ای آن داشته باشد.

عواملی مانند تغییرات دمایی، قرار گرفتن در معرض هوا و رطوبت می توانند بر کیفیت و ماندگاری تاهینی تأثیر بگذارند.

یکی از نکات مهم در نگهداری از ارده، توجه به کیفیت و سالم بودن آن است. چون برخی از تولید کنندگان در تهیه ارده، از مواد طعم دهنده و معطر استفاده می کنند که در طولانی مدت ممکن است منجر به فاسد شدن آن شوند. برای همین توصیه می شود، در هنگام خرید انواع ارده، حتما به کیفیت و سالم بودن آن توجه کنید. حتی می توانید بهترین و باکیفیت ترین ارده را از فروشگاه های مواد غذایی معتبر مانند پرهلو خریداری کنید تا از کیفیت و سالم بودن آن مطمئن شوید.

ضمن اینکه اگر اطلاعات بیشتری در زمینه روش های نگهداری از ارده دارید، خوشحال می شویم در پایین این مقاله آن را با ما در میان بگذارید تا سایر خواننده ها هم از آن مطلع شوند.

سوالات متدوال برای نگهداری ارده

1. بهترین راه برای نگهداری ارده پس از باز کردن درب آن چیست؟

برای نگهداری از ارده بعد از یک بار باز کردن درب شیشه آن، بهتر است آن را در یخچال بگذارید و درب آن را محکم ببندید.

2. مدت زمان نگهداری از ارده در یخچال چه مدت است؟

شما می توانید ارده باز شده را تا 6 ماه در یخچال نگهداری کنید. فقط قبل از مصرف آن، حتما ارده را از نظر علائم فاسد شدن بررسی کنید.

3. امکان نگهداری ارده بعد از باز شدن در انبار وجود دارد؟

اگر به دنبال حفظ کیفیت و تازگی ارده هستید، توصیه می شود بعد از باز شدن، حتما آن را در یخچال نگهداری کنید. نگهداری در انبار ممکن است منجر به فاسد شدن آن شود.

ثبت نظر