ارده شیره در بارداری، خطرات و نکاتی که باید بدانید!

1402 اسفند 24, پنجشنبه
ارده شیره در بارداری، خطرات و نکاتی که باید بدانید!

مصرف ارده شیره در بارداری می تواند با مزایا و حتی عوارض خاصی همراه باشد. این در حالی است که اکثر زنان در دوران بارداری به دنبال انتخاب و خرید ارده مناسب برای رژیم غذایی خودشان هستند.

ارده شیره از ترکیب ارده (تهیه شده از کنجد پوست گرفته) و شیره تهیه می‌شود. به طور معمول از شیره انگور، توت و خرما برای تهیه ارده و شیره استفاده می‌شود. این خوراکی بسیار مقوی و حاوی مواد مغذی مختلفی است. اما انواع ارده بی کیفیت، ممکن است حاوی ترکیبات غیرمجاز و مواد نگهدارنده باشد که طعم و مزه آن را تغییر می دهند. حتی ممکن است بر جنین در حال رشد تاثیر منفی داشته باشند.

از طرفی هم، مصرف ارده در زنان باردار باید طبق دستورالعمل های خاصی صورت بگیرد. زنان در دوران باداری برای مصرف ارده، باید به میزان و نحوه مصرف آن دقت کنند. خوردن بیش از حد ارده در بارداری می تواند منجر به عوارض جدی شود. برهمین اساس، ما سعی کرده ایم در این مقاله از پرهلو، تمام اطلاعات مربوط به مصرف ارده شیره در بارداری را مورد بررسی قرار دهیم.

خواص ارده شیره برای زنان در بارداری-پرهلو

مزایا و خواص ارده شیره در بارداری

ارده و شیره یک خوراکی ترکیبی است، مزایای هر دو ماده غذایی ارده و شیره را به طور جداگانه بررسی می‌کنیم. از جمله خواص ارده برای بارداری، عبارت‌اند از:

  • میزان بالای پروتئین: مصرف ارده در زنان باردار می‌تواند به ساخت و ترمیم بافت‌های مختلف بدن کمک کند. زیرا حاوی پروتئین زیادی است. پروتئین برای ساخت بافت‌های جدید در بدن استفاده می‌شود. علاوه بر مادر، مصرف مقادیر کافی و مناسب پروتئین موجود در ارده برای زنان باردار، می‌تواند به تشکیل بافت‌های جنین نیز کمک کند.
  • منبع عالی از ویتامین‌ها: با توجه به اینکه ارده منبع مناسبی از ویتامین‌های K، B و D است، در صورتی که ارده در بارداری به میزان مناسب و با مشورت پزشک مصرف شود، می‌تواند برای سلامتی مادر و جنین مناسب باشد.
  • تامین کلسیم مورد نیاز: به طور کلی مصرف میزان مناسب کلسیم توسط مادر باردار برای ساخت بافت استخوانی جنین ضروری است. ارده منبع خوبی برای تامین کلسیم مورد میزان بدن است. با توجه به اینکه در دوران بارداری نیاز به کلسیم افزایش می‌یابد، باید در مورد میزان کلسیم دریافتی خود حساس باشید.
  • تامین گلوکز مورد نیاز: میزان مناسبی از گلوکز (نوعی قند) در ترکیب ارده وجود دارد. دریافت میزان کافی گلوکز به صورت روزانه می‌تواند باعث تامین انرژی مورد نیاز مادر باردار شود. با این حال میزان گلوکز دریافتی نباید بیش از حد باشد. زیرا می‌تواند باعث بروز برخی عوارض شود.

از جمله مزایای استفاده از شیره های همراه با ارده در بارداری، عبارت‌اند از:

 • تامین انرژی: شیره گیاهی مورد استفاده در ترکیب ارده شیره دارای انواع قند طبیعی است. بنابراین مصرف آن می‌تواند انرژی لازم برای سلامتی مادر و رشد جنین را تامین کند.
 • تامین آهن مورد نیاز بدن: مصرف آهن برای پیشگیری از بروز کم خونی ضروری است. بنابراین ممکن است برای حفظ سلامتی مادر باردار مفید باشد‌.
 • تقویت سیستم ایمنی: انواع آنتی اکسیدان‌ها در ترکیب شیره وجود دارد. بنابراین مصرف آن می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک زیادی کند.
 • تنظیم سطح هورمون‌های بدن: ز آنجایی که مصرف شیره به تنظیم سطح هورمون‌های بدن کمک می‌کند، مصرف آن می‌تواند به کاهش عوارض ناشی از تغییرات هورمونی در طول بارداری کمک کند.

مصرف میزان مناسبی از ارده شیره برای زنان در بارداری، مزایای فراوانی برای سلامتی شما دارد. با این حال اگر باردار هستید پیش از شروع مصرف ارده و شیره در بارداری با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است به بیماری دیگری مبتلا باشید و مصرف ارده شیره در دوران بارداری، باعث تشدید علائم شما شود.

خطرات و محدودیت‌های مصرف ارده شیره در بارداری

با توجه به اینکه مصرف ارده شیره در دوران بارداری ممکن است با برخی خطرات و عوارض همراه باشد، باید با پزشک زنان و متخصص تغذیه مشورت کنید. از جمله خطرات مصرف ارده شیره در زنان باردار، عبارت‌اند از:

 • حساسیت غذایی: در صورتی که به هر یک از اجزای ارده شیره آلرژی دارید، نباید آن را حداقل در دوران بارداری مصرف کنید. زیرا ممکن است که در برخی موارد واکنش‌های شدیدی در بخش‌های مختلف بدن ایجاد شود. واکنش‌های پوستی و مشکلات گوارش از جمله عوارض ناشی از آلرژی به این غذا هستند.
 • افزایش وزن: محتوای چربی و کالری ارده و شیره بالا است و مصرف مقادیر بیش از حد ارده شیره در بارداری، ممکن است باعث بروز افزایش وزن و چاقی در زنان باردار شود. بنابراین باید محدوده وزنتان را در طول بارداری به صورت منظم کنترل کنید‌.
 • عوارض گوارشی: مصرف بیش از حد ارده شیره در دوران بارداری می‌تواند باعث بروز نفخ شود. این وضعیت می‌تواند برای زنان باردار ناراحت کننده باشد.
 • افزایش میزان قند خون: میزان قندهای طبیعی ارده شیره بسیار بالا است و می‌تواند باعث افزایش گلوکز خون شود. این مسئله می‌تواند برای زنان باردار، مخصوصا افرادی که به دیابت هم مبتلا شده‌اند، خطرناک و مضر باشد. بنابراین باید بر قند خونتان نظارت کنید‌.
 • افزایش کلسترول خون: انواع چربی موجود در ترکیب ارده شیره در بارداری می‌تواند باعث افزایش کلسترول خون شود. علاوه بر بروز اضافه وزن، وجود کلسترول اضافی در خون می‌تواند موجب تشدید عوارض قلبی و عروقی در زنان باردار شود.
مزایای مصرف ارده در بارداریمزایای مصرف شیره در بارداریعوارض مصرف ارده شیره در دوران بارداری
میزان بالای پروتئین، منبع عالی از ویتامین‌ها، تامین کلسیم مورد نیاز، تامین گلوکز مورد نیازتامین انرژی، تامین آهن مورد نیاز بدن، تقویت سیستم ایمنی، تنظیم سطح هورمون‌های بدنحساسیت غذایی، افزایش وزن، عوارض گوارشی، افزایش میزان قند خون، افزایش کلسترول خون

با توجه به عوارض و مضرات ارده و شیره، اگر باردار هستید در مصرف آن احتیاط کنید.

راه های پیشگیری از عوارض ارده شیره در دوران بارداری | پرهلو

نکات مهم قبل از مصرف و خرید ارده شیره در زنان باردار

رعایت برخی از نکات مهم در رژیم غذایی زنان باردار می تواند تاثیر بسیار زیادی در وضعیت سلامت مادر و جنین آنها داشته باشد. بدون شک مصرف ارده شیره در بارداری هم از این قاعده مستثنی نیست. پس اگر باردار هستید و می‌خواهید از خواص ارده شیره در بارداری لذت ببرید، پیش از آن نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 • مطمئن شوید که محصول خریداری شده تازه بوده و به صورت بهداشتی تولید شده است. خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید و برندهای معتبری مانند پرهلو را انتخاب کنید. ارده شیره تقلبی و بی کیفیت و غیراستاندارد ممکن است دارای ناخالصی باشند‌.
 • در صورتی که به هر یک از اجزای تشکیل دهنده ارده شیره حساسیت یا آلرژی دارید، از مصرف آن خودداری کنید. زیرا ادامه آلرژی ممکن است باعث بروز واکنش‌های جدی تر در بدن شما شود. اگر با مصرف ارده و شیره دچار عوارض جانبی شدید، با پزشک معالج خود مشورت کنید‌.
 • مقدار ارده و شیره‌‌ای که به صورت روزانه مصرف می‌کنید، باید معقول و مناسب باشد. مصرف مقادیر بیش از حد ارده شیره در بارداری، نمی‌تواند مزایای بیشتری برای سلامتی شما به همراه داشته باشد، بلکه ممکن است مضراتی برای سلامتی شما به همراه داشته باشد‌.

به طور کلی تا جای ممکن از یک رژیم غذایی سالم و متنوع استفاده کرده و هیچ غذایی را بیش از حد مصرف نکنید.

زنان در بارداری باید به نحوه مصرف ارده شیره دقت کنند. | پرهلو

مزایای مصرف ارده شیره در بارداری بر سلامت جنین

سلامتی مادر و جنین ارتباط بسیار تنگاتنگی با یکدیگر دارند. به طوری که نوع غذای مصرفی مادر می‌تواند مستقیما سلامتی مادر و جنین را به صورت مثبت یا منفی تحت تاثیر قرار دهد. مصرف میزان مناسب ارده شیره در دوران بارداری به صورت روزانه می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی مادر و جنین شود. انواع مواد مغذی موجود در ارده و شیره نیز فواید فراوانی برای سلامتی دارند.

محتوای مناسب کلسیم و ویتامین D موجود در ارده برای تکامل سیستم استخوانی جنین مفید است. علاوه براین مواد مغذی، وجود آهن، منیزیم، پتاسیم و ویتامین C در ترکیب ارده شیره در بارداری برای سلامت بافت خونی، سیستم گوارشی و عضلات جنین مناسب است. در هر صورت در دوران بارداری مصرف تمام مواد غذایی باید همراه با احتیاط باشد‌.

غیرمجازهای ارده شیره در بارداری!

مصرف ارده شیره در دوران بارداری برای همه زنان مفید نیست. به عنوان مثال اگر باردار هستید و می‌خواهید ارده شیره مصرف کنید، باید مطمئن شوید که به هیچ یک از اجزای غذایی و ترکیبات به کار رفته در تولید این محصول آلرژی ندارید. زیر برخی از انواع حساسیت‌ها ممکن است واکنش‌های شدیدی را در بدن شما ایجاد کنند.

علاوه براین اگر مشکلات گوارشی دارید یا به دیابت مبتلا هستید و در چنین شرایطی باردار شده‌اید، باید قبل از مصرف ارده و شیره با متخصص زنان مشورت کنید. رژیم غذای زنان باردار باید حاوی تمام مواد مورد نیاز مادر و جنین باشد. از آنجایی که ممکن است ارده شیره حاوی تمام مواد مغذی لازم برای زنان باردار نباشد، نباید در رژیم غذایی مادر نقش ماده غذایی اصلی را داشته باشد.

راهنمایی‌های تغذیه‌ای مصرف ارده شیره در زنان باردار

خرید نوع ارده شیره برای دوران بارداری می تواند تاثیر زیادی بر سلامت مادر و جنین داشته باشد. برای همین بهتر است هنگام خرید ارده شیره در بارداری به برخی از مهمترین نکات در این زمینه توجه کنید، از جمله:

 • خرید محصول از بین برندهای معتبر، استاندارد و دارای تاییدیه‌های بهداشتی
 • توجه به میزان بالای قند ارده و شیره و احتمال افزایش بیش از حد گلوکز خون
 • مشورت با متخصص زنان و تغذیه درباره ایجاد هر گونه تغییر در رژیم غذایی
 • دقت در میزان ویتامین‌ها و مواد مغذی ارده شیره و مصرف مقادیر مناسب آن در هر ۲۴ ساعت
 • ایجاد تنوع در رژیم غذایی برای دریافت تمام مواد غذایی مورد نیاز و عدم استفاده بیش از حد از نوع خاصی از غذا

با رعایت تمام نکات لازم، می‌توانید از فواید مصرف ارده و شیره در دوران بارداری بهره مند شوید.

در خرید ارده شیره برای بارداری بهتر است به کیفیت توجه کنید | پرهلو

تجربیات زنان باردار از مصرف ارده و شیره در بارداری

تجربیات زنان باردار از مصرف ارده و شیره با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت می‌تواند ناشی از وضعیت سلامتی، وضعیت پزشکی، حساسیت‌های غذایی و سایر اجزای رژیم غذایی زنان باردار باشد. از جمله تجربیات مثبت زنان باردار از مصرف ارده شیره در دوران بارداری، عبارت‌اند از:

 • برخی از زنان باردار معتقدند که مصرف ارده و شیره در دوران بارداری، در کنار یک سبک زندگی سالم و رعایت تمام نکات پزشکی و تغذیه‌ای، باعث شده است که جنین آنها به خوبی رشد کند و نوزاد سالمی به دنیا بیاورند.
 • بعضی از زنان باردار از مصرف ارده و شیره در دوران بارداری و تاثیر هر چند اندک ولی مثبت آن در پیشگیری از بروز عفونت‌های مختلف تجربه خوبی داشتند. زیرا ارده و شیره می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند.
 • برخی از زنان باردار مصرف ارده و شیره را در دوران بارداری به علت طعم و عطر مطلوب آن یک تجربه لذت بخش می‌دانند.

از جمله تجربیات منفی زنان باردار از مصرف ارده و شیره در دوران بارداری، عبارت‌اند از:

 • برخی از زنان باردار از افزایش وزن ناخواسته ناشی از مصرف ارده و شیره در دوران بارداری شکایت می‌کنند. زیرا محتوای چربی و قند آن بالا است.
 • برخی از زنان باردار با مصرف ارده و شیره در دوران بارداری دچار حساسیت غذایی شدند. این آلرژی باعث بروز مشکلات گوارشی و پوستی در این افراد شد. به همین علت مصرف ارده و شیره برای این بانوان در دوران بارداری به یک تجربه منفی تبدیل شد.
 • مصرف ارده شیره در بعضی از زنان باردار باعث بروز مشکلات مربوط به قند خون شد. زیرا میزان قابل توجهی از قندهای طبیعی در ترکیب ارده و شیره وجود دارد.

زنان باردار در مورد مصرف ارده و شیره در بارداری تجربیات متفاوتی را گزارش کرده‌اند. بنابراین نمی‌توان درباره احساس شما پس از مصرف این ماده خوراکی با قطعیت صحبت کرد.

سخن آخر برای ارده شیره در بارداری

به طور کلی ارده و شیره حاوی مواد مغذی متنوع و قابل توجهی است و می‌تواند گزینه مناسبی برای تکمیل رژیم غذایی زنان باردار باشد. اما مصرف این ماده خوراکی نمی‌تواند تمام نیازهای غذایی مادر و جنین را تامین کند. در شرایطی که سبک زندگی زن باردار مناسب نیست، نمی‌توان انتظار داشت که ارده و شیره مشکلات غذایی و سلامتی مادر و جنین را رفع کند.

زنان باردار تجربیات متفاوتی در مورد مصرف ارده شیره در بارداری دارند. به طور کلی می‌توان گفت که مصرف ارده و شیره در همه زنان باردار نمی‌تواند اثرات مثبتی ایجاد کند. با این حال اگر مشکلی در سلامتی مادر وجود نداشته باشد و مقادیر مصرفی ارده و شیره متعادل و معقول باشد، مصرف و خرید ارده شیره از فروشگاه های معتبری مانند پرهلو می تواند مزایای زیادی برای سلامتی مادران باردار داشته باشد.

سوالات متداول در ارده شیره برای بارداری

1. مقدار مناسب مصرف ارده شیره در دوران بارداری چقدر است؟

هر فرد نیازهای غذایی خاص خود را دارد و نمی‌توان میزان ثابتی را برای همه افراد توصیه کرد. از طرفی ممکن است افرادی که به برخی بیماری‌ها مبتلا هستند، مجاز باشند که فقط مقدار اندکی از یک ماده غذایی خاص را مصرف کنند. با این حال میزان ارده و شیره مصرفی توصیه شده به صورت روزانه ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری است.

2. چگونه می توانم در بارداری میزان مناسبی از ارده شیره را تعیین کنم؟

اگر می‌خواهید در دوران بارداری ارده و شیره مصرف کنید، ابتدا با یک متخصص مشورت کنید. سپس در ابتدای مصرف، رژیم غذایی خود را با مقادیر اندک ارده و شیره تکمیل کنید. اگر مشکلی ایجاد نشد، مقدار مصرفی ارده و شیره را تا حد مناسب افزایش دهید.

3. بهترین زمان مصرف ارده و شیره در دوران بارداری چیست؟

برنامه غذایی خاصی برای مصرف ارده شیره در دوران بارداری وجود ندارد. برای مصرف ارده شیره در دوران بارداری، باید تعادل را رعایت کنید‌. از ارده و شیره به عنوان منبع تکمیلی تامین ویتامین، مواد معدنی و پروتئین استفاده کنید. به صورت هفتگی یا ماهانه می‌توانید از این ماده غذایی استفاده کنید.

ثبت نظر