ارده از چند ماهگی به نوزاد بدهیم

1403 فروردین 13, دوشنبه
ارده از چند ماهگی به نوزاد بدهیم

یکی از مهمترین چالش ها در تغذیه نوازادان این است که ارده از چند ماهگی به نوزاد بدهیم؟ در واقع نظریه های مختلفی در مورد مصرف ارده برای نوزادان وجود دارد. چرا که ارده از دانه های کنجد تهیه می شود که یکی از مواد حساسیت زا در کودکان است.

از طرفی هم، ارده سرشار از پروتئین، فیبر، چربی‌های خوب، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. این یک منبع عالی از کلسیم، آهن، منیزیم، روی، پتاسیم، ویتامین B1 و ویتامین E است. علاوه بر این، ارده تهیه شده از کنجد، حاوی آنتی اکسیدان ها و فیتواسترول های طبیعی است. همه اینها باعث شده که متخصصان تغذیه مصرف و خرید ارده کنجد را برای هر مرحله از زندگی توصیه کنند.

اما والدین باید در هنگام مصرف ارده در نوزادان به برخی از عوامل مهم مانند میزان و زمان مصرف آن دقت کنند. ضمن اینکه آگاهی از اینکه ارده از چند ماهگی به نوزاد بدهیم می تواند تاثیر مهمی در رژیم غذایی کودکان داشته باشد. برای همین ما در این مقاله از پرهلو سعی کرده ایم موضوع مصرف و خرید ارده در نوزادان را مورد بررسی قرار دهیم.

 خرید بهترین ارده سنگی از پرهلو یعنی توجه به سلامت بدن شما - پرهلو

آیا مصرف ارده برای نوزادان خطرناک است؟

به طور کلی، تا قبل از شش ماهگی، مصرف هیچ غذای جامدی برای نوزادان توصیه نمی شود. اما مصرف کنجد به صورت خمیر کنجد آسیاب شده در برخی از مناطق خاورمیانه از شش ماهگی به بعد در رژیم غذایی نوزادان قرار می گیرد.

توجه به این نکته مهم است که برخی از نوزادان ممکن است به کنجد آلرژی داشته باشد، بنابراین در هنگام استفاده از ارده برای نوزادان باید به نحوه مصرف آن دقت کرده و به صورت تدریجی به غذای نوزادان اضافه کنید. اما از سن یک سالگی به بعد می توانید ارده را به صورت ساندویچ و یا همراه با میوه‌ها و سبزیجات و مواد تشکیل دهنده هر غذا یا میان‌وعده در رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید.

آیا کنجد برای نوزادان مفید است؟

کنجد نیروگاهی از مواد مغذی از جمله ویتامین های B، فولات و مواد معدنی مهم مانند مس، منیزیم، منگنز، فسفر و سلنیوم است که نوزادان برای رشد به آن نیاز دارند. کنجد به عنوان یکی از روغنی ترین دانه های موجود، سرشار از چربی های سالم مانند لیگنان ها و فیتواسترول ها است که دارای قدرت آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی و ضد التهابی هستند.

دانه های ریز همچنین مقدار زیادی فیبر و پروتئین دارند و منبع خوبی از کلسیم، آهن و روی هستند که اغلب در رژیم غذایی نوزادان و کودکان نوپا کمتر دیده می شود.

فواید تغذیه ای کنجد زمانی اهمیت پیدا می کند که وقتی دانه های ریز آن به صورت خمیر یا پودر درآیند، جذب آهن در بدن را آسان تر می کند.

میزان مصرف ارده برای نوزادان

بعد از بررسی ارده از چند ماهگی به نوزاد بدهیم، نوبت به میزان مصرف ارده در نوزادان می رسد که باید به دستورالعمل و میزان مصرف آن دقت کنید. درست مانند تمام غذاهای جدید در رژیم غذایی کودکان، بهتر است ارده را هم به صورت تدریجی به رژیم غذایی نوزادان خودتان اضافه کنید.

ارده کنجد را در میزان کمی (مانند 1/8 قاشق چای خوری مخلوط شده با سس سیب) را به کودک خودتان بدهید. اگر در چند وعده اول هیچ واکنش نامطلوبی مشاهده نشد، مقدار آن را به تدریج در وعده های بعدی افزایش دهید.

اگر کودک شما ارده کنجد را به صورت مستقیم مصرف نمی‌کند، می‌توانید از روش دیگری استفاده کنید. یکی از روش‌های معمول برای استفاده از ارده کنجد این است که آن را به عنوان یک تزئین بر روی میوه‌ها یا دیگر غذاهای کودکان بریزید. این کار می‌تواند طعم و مزه متفاوتی را به غذاهای کودکان بدهد و احتمالاً کودک را ترغیب کند تا بیشتر غذا بخورد.

هر کودکی ممکن است ترجیحات خود را در مورد طعم و غذاها داشته باشد. بنابراین، اگر روشی مانند استفاده از ارده کنجد بر روی میوه‌ها برای افزایش اشتها در کودک شما اثر نکرد، می‌توانید روش‌های دیگری را نیز امتحان کنید.

هیچ وقت ارده را به مقدار زیاد و یا به صورت خالص به کودک خودتان ندهید. برای پیشگیری از بروز عوارض ارده، بهتر است از ارده طبیعی و کاملا ارگانیک برای نوزادان و کودکان نوپا استفاده کنید.

چه میزان از ارده و از چند ماهگی به نوزاد بدهیم | پرهلو

نحوه مصرف ارده برای نوزادان

اگر بعد از اینکه مطمئن شدید که ارده از چند ماهگی به نوزاد بدهیم، به دنبال مصرف ارده در نوزادان خود هستید، بهتر به نحوه مصرف آن دقت کنید. چرا که ارده تا حدودی غلیظ و چسبناک است و مصرف آن به طور خالص می تواند با بروز عوارضی همراه باشد. برای همین توصیه می شود برای مصرف ارده در نوزادان و کودکان، آن را با مقداری آب، شیر یا سس سیب مخلوط کنید.

نحوه مصرف ارده برای نوزادان و کودکانجزئیات
تا قبل از شش ماهگیارده در نوزادان مصرف نشود
از شش ماهگی تا یک سالگیارده به صورت تدریجی و میزان کم مصرف شود
از یک سالگی به بعدارده را همزمان با ترکیبات غذایی دیگر مصرف کنید

5 خواص ارده برای نوزادان و کودکان

در میان تمام چالش هایی که در مورد ارده از چند ماهگی به نوزاد بدهیم وجود دارند نباید از اهمیت خواص و مزایای مصرف ارده در نوزادان و کودکان غافل شد. چرا که بررسی ها نشان داده مصرف ارده برای نوزاد و کودکان می تواند با مزایای زیادی همراه باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

ارده محرک متابولیک برای کودکان

محرک متابولیک، به مواد غذایی اشاره دارد که قابلیت افزایش اشتها و فعالیت متابولیک در بدن را دارند. این مواد غذایی معمولاً حاوی ترکیباتی هستند که به سیستم عصبی مرکزی ایمپالس‌هایی می‌دهند و باعث افزایش اشتها می‌شوند.

ارده کنجد یک محصول غذایی غنی از مواد مغذی مانند پروتئین، چربی‌های سالم و فیبر است. ارده کنجد نیز حاصل فرآیند استخراج روغن کنجد است و دارای خواص متابولیکی می‌باشد. این محصول معمولاً به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می‌شود و می‌تواند به عنوان یک محرک متابولیک برای افزایش اشتها در کودکان مورد استفاده قرار گیرد.

پیشگیری از کمبود آهن و کم‌خونی

کنجد یکی از منابع غنی آهن است و مصرف ارده کنجد به عنوان یک منبع غذایی حاوی کنجد می‌تواند به پیشگیری از کمبود آهن و کم‌خونی در کودکان کمک کند. آهن یک عنصر مهم در تشکیل گلبول‌های قرمز خون است و کمبود آن می‌تواند منجر به کم‌خونی شود.

با مصرف منظم آهن در ارده کنجد، می‌توان سطح آهن در بدن کودک را افزایش داد و از کم‌خونی جلوگیری کرد. این مسئله بهبود تامین اکسیژن به بافت‌ها و افزایش سطح انرژی در کودکان را نیز به همراه دارد. همچنین، آهن به رشد و تقویت موها نیز کمک می‌کند و می‌تواند به حفظ سلامت و قوی بودن موهای فرزندتان کمک کند.

بهبود عملکرد دستگاه گوارشی

در مورد خواص ارده برای نوزادان و کودکان می توان به بهبود مصرف آن در دستگاه گوارش کودکان اشاره کرد. دانه‌های کنجد حاوی آنزیم‌های گوارشی مانند فیتاز و پروتئاز هستند که بهبود قابلیت هضم و جذب مواد غذایی را در بدن کمک می‌کنند. این آنزیم‌ها می‌توانند فرایند هضم غذا را تسهیل کنند و بهبود ظرفیت گوارشی کودکان را ارتقا دهند.

مصرف منظم ارده کنجد نیز می‌تواند از جهت هضم غذا بهبود بخشیده و به معده در هضم و جذب غذا کمک کند. همچنین، به دلیل حاوی فیبر، مصرف ارده کنجد می‌تواند روده را تمیز نگه داشته و به حرکت صحیح روده در کودکان کمک کند.

حتی ارده کنجد می‌تواند یک جایگزین مناسب برای کره‌های آجیلی معمولی باشد.

بهبود متابولیسم بدن

ارده کنجد می‌تواند به بهبود متابولیسم بدن و رشد سالم کودکان کمک کند. همچنین ارده کنجد حاوی مواد مغذی مهمی مانند پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای نیمه چرب است که برای سلامتی کودکان ضروری هستند.

مصرف ارده کنجد به علت طعم خوشمزه‌ای که دارد، می‌توانداشتهای کودکان را افزایش داده و کمک کند تا مقادیر بیشتری از مواد مغذی را مصرف کنند. این مواد مغذی بهبود متابولیسم بدن را تسهیل کرده و در رشد و توسعه سالم کودکان نقش مهمی ایفا می‌کنند.

استفاده از ارده کنجد به عنوان جایگزین دانه کنجد می‌تواند راه حلی مناسب باشد، زیرا احتمال خفگی یا مشکلات پریدن در گلو که ممکن است با مصرف دانه کنجد رخ دهد، کاهش می‌یابد. ارده کنجد بافتی نرم و خامه‌ای دارد که می‌تواند به راحتی در دهان کودکان حل شود و خطر خفگی را کاهش دهد.

سرشار از ویتامین B

ویتامین B اهمیت بسیاری برای سلامت چشمان کودکان دارد. گروه ویتامین B شامل تعدادی ویتامین مانند تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، نیاسین (B3)، پانتوتنیک اسید (B5)، پیریدوکسین (B6)، بیوتین (B7)، اسید فولیک (B9) و کبالامین (B12) است. این ویتامین‌ها نقش مهمی در حفظ و بهبود بینایی، سیستم ایمنی و مقابله با عفونت‌ها در بدن دارند. مصرف منظم و متعادل ارده کنجد به کودک شما کمک می کند تا مقدار کافی از ویتامین B را دریافت کرده و بینایی سالم و سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشد.

مهمترین خواص و مزایای ارده برای نوزادان | پرهلو

مهمترین نکات در خرید ارده برای نوزادان

از آنجایی که نوزادان و کودکان، رژیم غذایی حساسی دارند همیشه توصیه می شود در انتخاب نوع مواد غذایی برای آنها، دقت کنید. خرید ارده برای نوزادان و والدینی که حساسیت زیادی دارند که ارده از چند ماهگی به نوزاد بدهیم، هم از این قاعده مستثنی نیست. برای همین توصیه می شود در خرید ارده برای رژیم غذایی نوزادان و کودکان به نکات مهمی توجه کنید.

خرید ارده باکیفیت و طبیعی برای نوزادان می تواند تاثیر بسیار زیادی در سلامت و پیشگیری از بروز حساسیت به کنجد در کودکان داشته باشد. هنگام خرید محصولات بسته بندی شده روی برچسب ها را بخوانید، زیرا کنجد اغلب برای غلیظ کردن و طعم دادن به غذاها استفاده می شود.

از طرفی هم، هنگام استفاده از کنجد برای پیشگیری از بروز حساسیت در نوزادان، بهتر است از دانه های کنجد آسیاب شده یا خمیر کنجد (که معمولاً به عنوان تاهین فروخته می شود) استفاده کنید.

حتی در خرید ارده برای نوزادان، به دنبال تاهینی باشید که از دانه‌های کنجد بدون پوست ساخته شده است. چرا که محتوای پروتئین بالاتری دارد و ممکن است کودک را در معرض طیف گسترده‌تری از پروتئین‌های آلرژی‌زا قرار دهد. از این رو تحمل بدن کودک را نسبت به این پروتئین‌ها افزایش می دهد.

بهترین برند ارده برای نوازادان | پرهلو

سخن آخر در ارده از چند ماهگی به نوزاد بدهیم

مصرف ارده برای نوزادان، با برخی ابهامات همراه است. چرا که ارده از دانه های کنجد تهیه شده که یکی از آلرژن های رایج در کودکان است. برای همین در پاسخ به ارده از چند ماهگی به نوزاد بدهیم بهتر است به نحوه و میزان مصرف ارده در نوزادان توجه کنید. ضمن اینکه خرید ارده باکیفیت و سالم در نوزادان می تواند تاثیر بهتری داشته باشد. حتی از بروز عوارض جانبی و احتمالی مصرف ارده جلوگیری کند.

مصرف ارده در نوزادان با خواص و مزایای زیادی همراه است که از مهمترین آنها می توان به بهبود عملکرد دستگاه گوارشی، متابولیسم بدن و تامین ویتامین بدن کودکان اشاره کرد. در خرید ارده برای کودکان نوپا و نوزادان، حتما به کیفیت آن توجه کنید. تا از مزایای آن بتوانید بهتر و بیشتر بهره بگیرید. حتی توصیه می شود برای اطمینان خرید ارده مناسب و باکیفیت، سری به فروشگاه غذایی پرهلو بزنید و محصولات آن را با سایر فروشگاه ها مقایسه کنید تا یک خرید مطمئنی داشته باشید.

سوالات متداول برای ارده از چند ماهگی به نوزاد بدهیم

1. آیا مصرف کنجد و ارده برای نوزادان می تواند منجر به حساسیت شود؟

بله! دانه های کنجد یکی از آلرژن های اصلی حساسیت زا در نوزادان است. برای همین توصیه می شود از ارده و یا خمیر کنجد در رژیم غذایی کودکان استفاده شود.

2. آیا می‌توانم ارده را به نوزادم بدهم؟

نوزادان دارای سیستم گوارش حساسی هستند و مصرف برخی از مواد می‌توانند مشکلاتی مانند حساسیت یا ناراحتی شکمی در آن‌ها ایجاد کنند. بنابراین، بهتر است قبل از مصرف ارده برای نوزاد، با پزشک خود مشورت کنید.

3. چگونه می‌توانم ارده را به نوزادم بدهم؟

اگر پزشک مصرف ارده را برای نوزادتان تایید کرده، می‌توانید به طور معمول ارده را به عنوان یک مکمل غذایی در رژیم غذایی نوزادتان اضافه کنید.

ثبت نظر