6 جایگزین ارده در رژیم با مزایا و معایب آنها

1402 اسفند 24, پنجشنبه
6 جایگزین ارده در رژیم با مزایا و معایب آنها

گزینه های زیادی برای جایگزین ارده در رژیم غذایی وجود دارند. چرا که کنجد به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده ارده به عنوان نهمین غذای آلرژی زا شناخته می شود. برای همین اکثر مبتلایان به آلرژی کنجد، ترجیح می دهند از گزینه های جایگزین ارده در رژیم غذایی خودشان استفاده کنند. ضمن اینکه برخی از ارده های موجود در بازار ممکن است حاوی مقدار زیادی نمک باشند.

از طرفی هم، ارده نسبت به سایر گزینه های جایگزین آن در رژیم غذایی تا حدودی ممکن است کمی گران باشد. در نتیجه، برخی از جایگزین‌های ارده مقرون به صرفه‌تر و در دسترس‌تر هستند. این در حالی است که ارده خالص و غذاهای تهیه شده از آنها، اغلب سرشار از چربی مغذی هستند. برای همین مصرف و خرید ارده مناسب و طبیعی می تواند مزایای زیادی برای سلامتی بدن داشته باشد. اما با این حال، می توان از گزینه های جایگزین ارده کنجد در رژیم غذایی هم استفاده کرد و از مزایای آنها هم برای بدن بهره برد. برای همین، ما در این مقاله از پرهلو سعی کرده ایم مهمترین مواد غذایی که می توان از آنها در رژیم غذایی به جای ارده استفاده کرد، را مورد بررسی قرار دهیم.

ارزش غذایی ارده و گزینه های جایگزین آن در رژیم غذایی

اگر قصد مصرف گزینه های جایگزین ارده در رژیم غذایی خود را دارید، بهتر است قبل از انتخاب هر یک، ارزش غذایی آنها را با ارده مقایسه کنید.

ارزش تغذیه ایکره بادام زمینی در دو قاشق غذاخوری (32 گرم)کره تخمه آفتابگردان1 قاشق غذاخوری (15 گرم) اردهکره بادام هندیکره بادام
کالری89.22009819099
چربی8.07 گرم9 گرم16 گرم8.8 گرم16 گرم
سدیم17.2 میلی گرم0 میلی گرم1 میلی گرم1 میلی گرم53 میلی گرم
کربوهیدرات3.18 گرم10 گرم3 گرم7 گرم3.7 گرم
فیبر1.4 گرم1 گرم1.6 گرم3 گرم0.9 گرم
قندها0.073 گرم2 گرم0.7 گرم1 گرم1.7 گرم
پروتئین2.55 گرم6 گرم3.4 گرم8 گرم2.8 گرم

 

6 مواد غذایی برای جایگزین ارده در رژیم غذایی

ارده کنجد از دانه کنجد تهیه می‌شود، اما با توجه به احتمال بروز آلرژی و گران بودن این محصول، برخی افراد ممکن است به دنبال گزینه های جایگزین ارده در رژیم غذایی باشند. این جایگزین‌های ارده می‌توانند به عنوان مکملی مناسب برای رژیم غذایی شما عمل کنند. زیرا همه آنها منابعی از چربی‌های سالم هستند. حتی از منابع گیاهی مانند دانه‌ها و یا آجیل‌ها به دست می‌آیند. این چربی‌ها حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده و انواع مختلفی از ویتامین‌ها و مواد مغذی مفید هستند. همچنین، اضافه کردن آنها به غذاها می‌تواند به تهیه قوام خامه‌ای و غنی کردن طعم و مزه غذا کمک کند. برخی از مهمترین گزینه های جایگزین ارده در رژیم غذایی، عبارتند از:

این 6 مواد غذایی مغذی را جایگزین ارده کنید. | پرهلو

کره بادام هندی

کره بادام هندی اغلب به عنوان جایگزین مناسبی برای ارده در رژیم غذایی توصیه می‌شود. این کره یک مغز خوراکی بسیار خوشمزه و مقوی است. مانند ارده، اغلب به عنوان پایه‌ای برای سس‌های گیاهی، دسرها و سس‌های سالاد استفاده می‌شود. از نظر تغذیه‌ای، کره بادام هندی حاوی کالری و کربوهیدرات بیشتری نسبت به ارده است. با این حال، مقدار کمتری چربی و بیشتری پروتئین نسبت به ارده کنجد دارد.

کره بادام هندی به دلیل اینکه از بادام هندی تهیه می‌شود، غنی از چربی‌های سالم است. این کره حاوی مواد مغذی مانند ویتامین E، مواد معدنی مانند منیزیم و فسفر و همچنین آنتی‌اکسیدان‌ها بوده که می‌تواند به سلامتی قلب و عروق کمک کند.

کره بادام هندی معمولاً فاقد کلسترول است. همچنین، برای افرادی که از محصولات حیوانی استفاده نمی‌کنند (مانند گیاه‌خواران و وگان‌ها)، کره بادام هندی یک جایگزین مناسب برای کره محصولات لبنی است. می‌توانید کره بادام هندی را به نسبت یک به یک جایگزین ارده کنید. هر دو این کره‌ها طعم مغزی مشابهی دارند، اما کره بادام هندی، طعم تلخ ارده را ندارد.

کره بادام

یکی ازگزینه های دیگر برای جایگزین ارده در رژیم غذایی، کره بادام است. اغلب از کره بادام به جای کره بادام زمینی استفاده می شود زیرا فیبر و مواد مغذی های بیشتری دارد. اما می توان از آن به عنوان جایگزین ارده هم استفاده کرد زیرا خامه ای و غنی از چربی های سالم است و طعم ملایم داارد. افرادی که به کنجد حساسیت دارند ممکن است بتوانند به جای تاهینی از کره بادام به عنوان جایگزین در رژیم غذایی خودشان لذت ببرند. هنگام مقایسه حقایق تغذیه ای کره بادام با ارده، این دو چاشنی مشابه هستند. اما کره بادام، کالری و چربی بیشتری دارد و کربوهیدرات کمتری دارد.

کره بادام زمینی

یکی دیگر از گزینه های جایگزین ارده در رژیم غذایی، کره بادام زمینی است. برای شروع، بهتر است که کره بادام زمینی را با دقت انتخاب کنید. مطمئن شوید که کره بادام زمینی مورد نیاز شما فاقد افزودنی‌های مضر است. زمانی که کره بادام زمینی را برای تاهین جایگزین می‌کنید، بهتر است ابتدا با مقدار کمتری شروع کنید و سپس به تدریج مقدار آن را افزایش دهید. پس از اضافه کردن کره بادام زمینی به دستور غذایی خود، طعم و بافت آن را بررسی کنید. اگر نیاز به جایگزین کردن کره بادام زمینی بیشتری در رژیم غذایی خود دارید، می‌توانید مقدار بیشتر یا کمتری از کره بادام زمینی را اضافه کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

کره تخمه آفتابگردان

یکی دیگر ازگزینه هایی که می توانید برای جایگزین ارده در رژیم غذایی از آن استفاده کنید، کره تخمه آفتابگردان است. هم ارده و هم کره تخمه افتابگردان از دانه های گیاهی تهیه می شوند. اما کره آفتابگردان، کمی غلیظ تر است. کره آفتابگردان کالری، چربی و کربوهیدرات بیشتری دارد.

اما در هنگام جایگزین کردن کره تخمه آفتابگردان به جای ارده باید به این نکته توجه کنید که کره تخمه آفتابگردان های تجاری ممکن است حاوی مقدار زیادی نمک باشند. پس جایگزینی ارده در دستور العمل های خود می توانید از کره تخمه آفتابگردان به نسبت یک به یک استفاده کنید.

کره تخمه آفتابگردان یکی از جایگزین ارده در رژیم غذایی است | پرهلو

روغن کنجد

اگر در هنگام انتخاب جایگزین ارده در رژیم غذایی، به دنبال گزینه ای بدون قند، سدیم و کربوهیدارت هستید، مصرف روغن کنجد به شما توصیه می شود. روغن کنجد مانند ارده از دانه های کنجد تهیه می شود. برای همین ممکن است طعمی مشابه به ارده داشته باشد. اما روغن کنجد حاوی کالری و چربی بیشتر و اما فاقد پروتئین و فیبر در هر وعده غذایی است. از طرفی هم، روغن کنجد نسبت به ارده، بافت روغنی بیشتری دارد. پس در هنگام مصرف به جای ارده باید میزان کمتری از آن را انتخاب کنید.

ماست یونانی

استفاده از ماست یونانی به عنوان یک غذای همه کار و سرشار از مواد غذایی، کاربرد زیادی در رژیم های غذایی مختلف دارد. برای همین، اکثر افراد از ماست یونانی به عنوان جایگزین ارده در رژیم غذایی خودشان استفاده می کنند. از طرفی هم، ماست یوانی نسبت به ارده، رقیق تر است. اما در هنگام استفاده از آن برای جایگزینی با ارده، باید ماست را با سایر ترکیبات غذایی ترکیب کنید. از نظر تغذیه ای، ماست یونانی پروتئین بیشتر و چربی کمتری دارد. همچنین از نظر کالری به اندازه ارده، کالری ندارد. با این حال، فیبر کمتر و قند بیشتری نسبت به تاهینی دارد.

ماست یونانی یکی از مواد غذایی همه کاره برای جایگزینی ارده است | پرهلو

سخن آخر برای جایگزین ارده در رژیم غذایی

انتخاب برخی از کره و روغن های تهیه شده از دانه های گیاهی، می توانند جایگزین مناسبی برای ارده در رژیم غذایی باشند. مواردی مانند کره بادام هندی، کره تخمه آفتابگردان ممکن است بافتی شبیه به ارده داشته باشند. برای همین می توانید از آنها به عنوان جایگزین ارده در رژیم غذایی استفاده کنید.

اما برای افرادی که به انواع آجیل و کره های تهیه شده از آنها حساسیت دارند، انتخاب ماست یونانی می تواند گزینه مناسبی برای جایگزین ارده باشد. اما جایگزین‌ کردن برخی از این مواد به جای ارده می‌توانند طعم و مزه کل غذا را تغییر دهند. مهمترین نکته در انتخاب هر یک از آنها، توجه به کیفیت و دستورالعمل نحوه مصرف آنهاست. در هنگام خرید هر یک از این محصولات و حتی خرید ارده، بهتر است به کیفیت و ترکیبات تشکیل دهنده آنها توجه کنید. ضمن اینکه توصیه می شود محصولات مورد نیاز خود را از فروشگاه های معتبر غذایی مانند پرهلو خریداری کنید تا از طبیعی و سالم بودن آنها مطمئن شوید.

سوالات متداول در جایگزین ارده برای رژیم غذایی

1. آیا می توانم از جایگزین های ارده در دستور العمل های غذایی شیرین و شور استفاده کنم؟

برای انتخاب گزینه های جایگزین ارده در دستورالعمل های غذایی بهتر است به میزان قند و نمک مورد استفاده در آنها توجه کنید. برخی ترکیبات ممکن است حاوی قند و یا نمک اضافی باشند.

2. آیا استفاده از جایگزین ارده در رژیم غذایی طعم غذا را تغییر می دهد؟

بله! استفاده از کدام از جایگزین های ارده ممکن است طعم غذا را تغییر دهند. قبل از استفاده هر یک از آنها در سایر ترکیبات غذایی، بهتر است مقدار کمی از آن را امتحان کنید.

3. آیا می توانم از کره پسته به جای ارده در رژیم غذایی استفاده کنم؟

بله! کره پسته می تواند جایگزین مناسبی برای ارده کنجد باشد. اما باید به فرق های این دو توجه کنید. چون کره پسته، طعم و بافت خاص خودش را دارد. حتی از لحاظ مواد مغذی هم با هم فرق دارند. معمولا، کره پسته مقدار قند و کربوهیدرات کمتری نسبت به ارده دارد.

ثبت نظر