کره بادام زمینی باعث افزایش فشار خون می شود یا کاهش؟

1402 آبان 5, جمعه
کره بادام زمینی باعث افزایش فشار خون می شود یا کاهش؟

کره بادام زمینی و فشار خون تا حدودی ممکن است به هم ارتباط پیدا کنند. چون مصرف کره بادام زمینی همزمان با داروهای فشار خون می تواند با برخی تداخل دارویی همراه باشد. از طرفی هم، کره بادام زمینی به دلیل داشتن مواد مغذی بسیار مفید در مدیریت فشار خون به خصوص در افراد مبتلا به فشار خون مزمن بسیار موثر است. برای همین اکثر افراد با این سوال روبرو هستند که ایا کره بادام زمینی فشار خون را بالا میبرد؟

همچنین مصرف روزانه کره بادام زمینی و فشار خون ممکن است به کلسترول خون هم ارتباط پیدا کند. چرا که کره بادام زمینی باعث کاهش کلسترول بد می شود. کلسترول بد که نام دیگر آن لیپوپروتئین است باعث تجمع پلاک در دیواره عروق قلبی می شود. در حالیکه مصرف کره بادام زمینی به باز شدن عروق خون و پیشگیری از خطر لخته شدن خون کمک می کند. در نتیجه تاثیر مصرف کره بادام زمینی در فشار خون و کاهش کلسترول بد باعث افزایش سلامت قلب و عروق می شود.

اما اگر به فشار خون بالا مبتلا هستید، داورهای فشار خون مصرف می کنید و یا حتی می خواهید از کره بادام زمینی برای لاغری استفاده کنید، بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد میزان و نحوه مصرف و خرید کره بادام زمینی این مقاله از پرهلو را تا انتها بخوانید تا اطلاعات کاملی در این زمینه کسب کنید.

کره بادام زمینی و کاهش کلسترول خون

 خرید بهترین کره بادام زمینی ساده از پرهلو یعنی توجه به سلامت بدن شما - پرهلو

کره بادام زمینی دارای شکلی غلیظ و ظاهری قهوای رنگ است. بر اساس طب سنتی کره بادام زمینی طبع گرم دارد و مصرف آن در افزایش سطح سلامت بدن بسیار موثر است. کره بادام زمینی برای فشار خون بالا، دارای چربی های سالم غیر اشباع و کالری بالایی است. رعایت میزان و نحوه مصرف کره بادام زمینی، یکی از فاکتورهای مهمی است که باید در مصرف کره بادام زمینی و فشار خون بالا به آن توجه کنید.

بررسی های زیادی در مورد کره بادام زمینی و کاهش کلسترول خون از سال 1996 نشان می دهد که میزان کل مرگ و میر در افرادی که 1 تا 4 بار در هفته کره بادام زمینی می خورند تا 19 درصد کاهش پیدا می کند. به گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا خوردن 30 گرم از اکثر مغزها، به خصوص بادام زمینی، به عنوان بخشی از رژیم غذایی باعث کاهش کلسترول خون می شود.

بر اساس این تحقیقات مصرف انواع آجیل از جمله بادام زمینی سطح کلسترول ناسالم، به ویژه لیپوپروتئین، LDL یا کلسترول بد و تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد. افزایش سطح کلسترول خون با مشکلات عدیده ای مانند مسدود شدن شریان های قلبی همراه است.

با این حال فوائد کره بادام زمینی فقط به قلب و عروق محدود نمی شود. مطالعات نشان می دهد افرادی که روزانه یک قاشق کره بادام زمینی می خورند معمولا شاخص توده بدنی سالم تری نسبت به بقیه افراد دارند.

از آنجایی که کره بادام زمینی برای فشار خون و کلسترول، یک ماده غذایی کاملا سیر کننده است، افرادی که رژیم دارند در میان وعده ها کمتر به خودن تنقلات تمایل پیدا می کنند. تناسب اندام یکی از فاکتورهای مهمی است که می تواند از ابتلا به مشکلاتی مانند افزایش فشار خون و کلسترول پیشگیری کند.

کره بادام زمینی و درمان فشار خون

مطالعات دانشگاه تگزاس نشان می دهد که بادام زمینی یک مکمل غذایی مفید در مقابله با انواع مشکلات سلامتی است. همچنین یک مطالعه جدید در دانشگاه استرالیای جنوبی ثابت می کند که مصرف کره بادام زمینی رژیمی و کم نمک دو بار در روز و قبل از غذا منجر به کاهش فشار خون و بهبود سطح گلوکز ناشتا می شود.

مصرف کره بادام زمینی همچنین در کاهش فشار خون سیستولیک نیز نقش دارد. افرادی که از کره بادام زمینی در رژیم غذایی روزانه خود استفاده می کنند نشانه های فشار خون سیستولیک در آنها کمتر است. مصرف روزانه سه قاشق غذاخوری کره بادام زمینی فشار خون سیستولیک را به میزان 5 میلی متر جیوه کاهش می دهد. همچنین این رقم باعث کاهش 10 درصدی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می شود.

توضیح بالقوه این امر آن است که بادام زمینی مرغوب و ارگانیک در واقع یک غذای کم سدیم است که فقط بین 90 تا 100 میلی گرم سدیم در هر وعده دارد. در حالیکه مقدار توصیه شده مصرف سدیم در بزرگسالان در حدود 1500 میلی گرم در روز است. مقدار کم سدیم کره بادام زمینی را به یک ماده غذایی ایده ال تبدیل می کند. همچنین بادام زمینی حاوی بالاترین سطوح آرژنین است، اسید آمینه ای که به گشاد شدن رگ های خونی و کاهش فشار خون کمک می کند. منیزیم یکی دیگر از مواد معدنی مهمی است که به مقدار زیاد در بادام زمینی وجود دارد. مصرف منیزیم در تنظیم فشار خون بسیار موثر است.

کره بادام زمینی و درمان فشار خون -پرهلو

ترکیبات کره بادام زمینی و فشار خون

اگر هنوز هم می خواهید بدانید که ایا کره بادام زمینی فشار خون را بالا میبرد یا نه؟ مصرف منظم کره بادام زمینی خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش می دهد. مدیریت فشار خون به خصوص در افرادی که بیماری های قلبی مبتلا هستند اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از کره بادام زمینی و فشار خون به اندازه متعادل در یک رژیم غذایی سالم می تواند به درمان فشار خون مزمن، کاهش التهاب و بهبود سلامت عروق کمک کند. برخی از مواد مغذی موجود در کره بادام زمینی برای فشار خون بالا، عبارتند از:

  • پتاسیم:کره بادام زمینی حاوی یک ماده معدنی مهم به نام پتاسیم است. پتاسیم نقش مهمی در کنترل فشار خون دارد. این ماده معدنی باعث متعادل شدن سطح سدیم و پتاسیم بدن می‌شود و از این طریق به کاهش فشار خون کمک می کند. سدیم موجود در نمک باعث افزایش فشار خون می شود، در حالی که پتاسیم به کاهش فشار خون کمک می‌کند.
  • ویتامین ها و مواد مغذی: کره بادام زمینی حاوی مواد مغذی مانند ویتامین E، مس، و منیزیم است. این مواد مغذی به بهبود عملکرد قلب و عروق و همچینین کاهش فشار خون کمک می کنند.

ارتباط بین ترکیبات مغذی در کره بادام زمینی و فشار خون بالا به همین موارد ختم پیدا نمی کند. خواص کره بادام زمینی برای فشار خون و کاهش کلسترول خون می تواند به سایر ترکیبات مقوی در کره بادام زمینی هم مرتبط باشد.

میزان مصرف کره بادام زمینی برای درمان فشار خون

کره بادام زمینی و فشار خون ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. برای همین اکثر افراد می پرسند که کره بادام زمینی برای فشار خون خوب است یا نه؟ در واقع مصرف متعادل کره بادام زمینی می تواند به درمان فشار خون بالا کمک کند. اما همانگونه که می دانید مهمترین فاکتور در مصرف کره بادام زمینی و فشار خون بالا، میزان مصرف آن است. زیرا کره بادام زمینی دارای چربی و کالری بالایی است. مصرف 3 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی در روز نه تنها ضرری برای سلامتی ندارد، بلکه باعث بهبود سلامت بدن نیز می شود.

کره بادام زمینی، حاوی چربی است و مصرف بیش از حد چربی می تواند منجر به افزایش وزن و در نتیجه بالا رفتن فشار خون شود. به همین علت افرادی که به فشار خون مزمن و یا مشکلات قلبی مبتلا هستند بهتر است در مورد میزان مصرف کره بادام زمینی با یک پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنند.

میزان مصرف کره بادام زمینی برای درمان فشار خون -پرهلو

ترکیبات غذایی مناسب با کره بادام زمینی و فشار خون

مصرف غذاهای سالم تهیه شده با کره بادام زمینی در بهبود فشار خون بالا تاثیرات مفید زیادی دارد. اگر به دنبال تاثیر کره بادام زمینی و فشار خون هستید و می پرسید که ایا کره بادام زمینی فشار خون را بالا میبرد، می توانید در تهیه بسیاری از غذاهای از کره بادام زمینی استفاده کنید. منوهای غذایی با کره بادام زمینی دارای تنوع بسیار زیادی هستند. از جمله:

ساندویچ کره بادام زمینی و توت فرنگی

با استفاده از کره بادام زمینی و توت فرنگی می توانید یک ساندویچ بسیار لذیذ و در عین حال مقوی تهیه کنید. ابتدا کره بادام زمینی را روی یک عدد نان تست بمالید و سپس برش های توت فرنگی تازه را بر روی آن قرار دهید. توت فرنگی حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به کاهش فشار خون کمک می‌کنند.

سالاد کاهو و کره بادام زمینی

برای استفاده از کره بادام زمینی در کاهش کلسترول خون، کاهو را خرد کنید و در داخل یک ظرف قرار دهید. سپس روی آن کره بادام زمینی بمالید و مخلوط کنید. با اضافه کردن نمک، فلفل و سایر ادویه‌ها می توانید سالاد خود را طعم دار کنید. این سالاد حاوی فیبر و پتاسیم است و به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

پنکیک موز با کره بادام زمینی

برای تهیه پنکیک موز ابتدا سفیده تخم‌مرغ، مقداری جو دوسرپرک و شیر را در داخل یک همزن بریزید. تابه را بر روی حرارت کم قرار بدهید و کف آن را با کمی روغن چرب کنید. بعد از درست شدن پنکیک می توانید آن را با تکه های موز تزیین کنید. ترکیب کره بادام زمینی و موز حاوی پتاسیم است و باعث کاهش فشار خون می شود.

سوپ برنج با سبزیجات و کره بادام زمینی

برای استفاده از کره بادام زمینی و درمان فشار خون و یا کاهش کلسترول می توانید برنج را به مقداری آب جوش اضافه کنید تا خوب بپزد. سپس به آن سبزیجات دلخواه مانند اسفناج یا کلم اضافه کنید. در آخر یک قاشق کره بادام زمینی روی سوپ بریزید. این سوپ خوشمزه حاوی فیبر و مواد مغذی مورد نیاز برای کاهش فشار خون است.

ساندویچ آووکادو و کره بادام زمینی

اگر به دنبال مصرف کره بادام زمینی برای فشار خون هستید می توانید از انواع ساندویچ های کره بادام زمینی استفاده کنید. برای تهیه این ساندویچ فوری چند تکه از میوه آووکادو را روی یک عدد نان تست قرار بدهید. سپس یک قاشق کره بادام زمینی بر روی آن بمالید. آووکادو حاوی پتاسیم و فیبر است و به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

پودینگ چیا با کره بادام زمینی

ابتدا کمی شیر، دانه چیا و عسل را در داخل یک لیوان با هم مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را در داخل یخچال قرار دهید تا غلیظ شود. سپس روی آن کمی کره بادام زمینی بریزید و با میوه‌های تازه مانند توت فرنگی یا موز آن را تزیین کنید. بذر چیا حاوی فیبر و امگا ۳ و در کاهش فشار خون تاثیر زیادی دارد.

کوکی با کره بادام زمینی

در یک ظرف، کمی آرد، تخم‌مرغ، عسل و پودر کاکائو را با هم مخلوط کنید. سپس مخلوط را در قالب‌های کوچک بریزید و روی هر کوکی را با مقداری کره بادام زمینی تزیین کنید. این کوکی‌های خوشمزه حاوی پروتئین و فیبر هستند و به کاهش فشار خون کمک می‌کنند.

روش های مختلفی برای مصرف کره بادام زمینی و فشار خون بالا وجود دارند. فقط در هنگام استفاده از هر یک از این روش ها باید در انتخاب نوع کره بادام زمینی دقت کنید. به دنبال خرید انواع کره بادام زمینی ارگانیک و طبیعی باشید که مواد افزودنی کمتری داشته باشد.

ترکیبات غذایی مناسب با کره بادام زمینی و فشار خون-پرهلو

سایر تاثیر کره بادام زمینی بر فشار خون

کره بادام زمینی علاوه بر کاهش فشار خون دارای فوائد بسیار زیادی برای سلامت بدن است. در ادامه متن برخی از مواد غذایی موجود در کره بادام زمینی و تاثیرات مفید آن بر سلامت بدن را بررسی می‌کنیم تا به این نتیجه برسید که کره بادام زمینی برای فشار خون خوب است یا نه؟

  • چربی‌های سالم و پروتئین: کره بادام زمینی حاوی چربی‌های سالم غیر اشباع و پروتئین است که به عنوان مهمترین منابع انرژی بدن عمل می‌کنند. مصرف روزانه یک قاشق کره بادام زمینی می تواند به راحتی انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزمره و ورزشی را فراهم کند.
  • آنتی‌اکسیدان‌ها: کره بادام زمینی حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مهمی مانند ویتامین E است. آنتی‌اکسیدان‌ها به مقابله با رادیکال‌های آزاد بدن کمک می‌کنند. همچنین مصرف کره بادام زمینی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، التهابی و برخی از سرطان‌ها را کاهش می دهد.
  • کمک به سلامت قلب: مصرف منظم کره بادام زمینی باعث حفظ سلامت قلب می شود. چربی‌های سالم غیر اشباع موجود در کره بادام زمینی به کاهش فشار خون، کاهش کلسترول بد (LDL) و افزایش کلسترول خوب (HDL) کمک می‌کند
  • سایر مواد مغذی: کره بادام زمینی حاوی مواد مغذی مانند منیزیم، روی، مس و فسفر است. مصرف روزانه این مواد مغذی باعث حفظ سلامت استخوان‌ها، بهبود عملکرد عضلات، افزایش سیستم ایمنی و سلامت عمومی بدن می شود.

خواص کره بادام زمینی و فشار خون با توجه به موارد ذکر شده می تواند بیش از کاهش کلسترول و فشار خون باشد. اما به شرطی که در مصرف آن زیاده روی نکنید.

بهترین مغزیجات برای کاهش فشار خون

بادام زمینی حاوی مقدار زیادی پتاسیم است و به تنظیم فشار خون کمک می کند. اما بهتر است انواع ارگانیک و بدون نمک آن را برای مصرف انتخاب کنید. از طرفی مواد معدنی مهمی مانند پتاسیم، مگنز و آرژینین به مقدار زیاد در پسته وجود دارد که می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. اما به دلیل محتوای چربی بالا در پسته، مصرف آن را به میزان اعتدال نگهدارید. بادام‌های آمریکایی حاوی پتاسیم، مگنز و مس هستند و فندق حاوی پتاسیم و فیبر است، مصرف این مغزیجات نقش مهمی در درمان فشار خون بالا دارد. گردو به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا-3، فیبر، پتاسیم و مگنز و بادام درختی به دلیل داشتن پتاسیم و مگنز در کاهش فشار خون تاثیر زیادی دارند.

به طور کلی مصرف آجیل مخلوط، شامل بادام، فندق، پسته و گردو، مجموعه‌ای از مواد مغذی را برای بدن فراهم می کند که برای کاهش فشار خون مفید است. در نظر داشته باشید که مصرف متعادل انواع آجیل ها به صورت مخلوط مهم است زیرا این مواد مغذی حاوی چربی بالایی هستند.

اما به طور کلی، برخی از غذاهای مفید در کنار کره بادام زمینی برای فشار خون و کاهش کلسترول، عبارتند از:

انواع مواد غذاییمواد مغذینحوه مصرفتاثیر بر سلامتی
انواع سبزیجات مانند کاهو، اسفناج، خیارفیبرهای غذایی فراواناستفاده در انواع سالادهادرمان فشار خون و کاهش کلسترول
انواع ماهی مانند سالمون، تون، قزل‌آلااسیدهای چرب امگا-۳استفاده در وعده های اصلی غذاییتنظیم فشار خون، کاهش کلسترول، افزایش سلامت مغز
انواع میوه مانند سیب، آواکادو، آناناسفیبر و آنتی‌اکسیدان‌های قویاستفاده در میان وعده ها و یا تهیه انواع سالادبهبود فشار خون و کاهش کلسترول، کمک به افزایش متابولیسم بدن
سیرفسفر، پتاسیم، منیزیوماستفاده در تهیه انواع غذاهادرمان فشار خون و کاهش سطح کلسترول
آجیل ها و دانه ها مانند بادام زمینی و دانه چیافیبر، پروتئین و چربی‌های غیر‌اشباعمصرف در میان وعده ها و یا استفاده در تهیه انواع سالادتنظیم فشار خون و کاهش سطح کلسترول
روغن زیتونچربی‌های غیر‌اشباعدر پخت غذاها و انواع سالادبهبود فشار خون، کاهش کلسترول و افزایش سلامت قلب
حبوباتپروتئین، آهن و فیبرهای غذاییدر انواع غذاهادرمان فشار خون مزمن و کاهش کلسترول
گیاهان دارویی مانند زیره، نعنا، زنجبیلآنتی اکسیدان های قوی و خواص ضد التهابیبه عنوان ادویه در پخت انواع غذا و طعم دار کردن سالادهاتنظیم فشار خون، کاهش کلسترول

قیمت و خرید کره بادام زمینی و فشار خون-پرهلو

قیمت و خرید کره بادام زمینی و فشار خون

کره ها جزء قدیمی ترین مواد غذایی هستند و انواع مختلفی دارند. کره بادام زمینی یک نوع کره است که در میان مردم محبوبیت زیادی دارد. این کره از آسیاب کردن بادام زمینی بو داده تهیه می شود.

باتوجه به اینکه مشخص شده کره بادام زمینی برای فشار خون خوب است، بهتر است در خرید بهترین نوع آن دقت کنید. بادام زمینی های ارگانیک معمولا چربی، سدیم و قند کمتری دارند. کره بادام زمینی که به صورت ارگانیک تولید می شود دارای فوائد سلامتی بیشتری است. در تولید کره بادام زمینی مرغوب از طعم‌دهنده‌های مصنوعی، شکرهای افزودنی، نگهدارنده‌های شیمیایی و رنگ‌های خوراکی استفاده نمی شود.

حتی افرادی که دارای فشار خون مزمن و یا کلسترول بالا هستند می توانند هفته ای 4 تا 6 وعده از کره بادام زمینی ارگانیک و بدون سدیم اضافه در یک رژیم غذایی سالم استفاده کنند. مصرف کره بادام زمینی در بهبود فشار خون این افراد بسیار موثر است. اما قیمت کره بادام زمینی بسته به کیفیت آن ممکن است تا حدودی متغیر باشد. در اکثر مواقع، قیمت کره بادام زمینی طبیعی و ارگانیک از کره های صنعتی بالاتر است. با این حال به اکثر مبتلایان فشار خون توصیه می شود، هنگام انتخاب و خرید کره بادام زمینی به دنبال انواع با کیفیت و مرغوب بودن آن باشد تا خیال آنها بابت تازگی محصول راحت شود. از طرفی هم، می توانید با خرید از فروشگاه اینترنتی پرهلو، محصولات و انواع کره مناسب و طبیعی را خریداری کنید.

قیمت و خرید کره بادام زمینی و فشار خون-پرهلو

سخن آخر برای تاثیر کره بادام زمینی بر فشار خون

کره بادام زمینی سرشار از پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین E، ویتامین B6، منیزیم، آهن و سلنیوم است. همچنین کره بادام زمینی منبع عالی از چربی های غیر اشباع است که در تنظیم فشار خون و مدیریت سطح کلسترول بدLDL به شما کمک می کند. با این حال، بسیاری از مارک های تجاری کره بادام زمینی حاوی نمک، قند و چربی های ترانس هستند.

مصرف این نوع کره های بادام زمینی به خصوص در مقادیر زیاد برای سلامت افراد مضر است. به همین علت توصیه می شود که همیشه از کره بادام زمینی مرغوب و ارگانیک که فاقد مواد افزودنی هستند استفاده کنید. مصرف کره بادام زمینی ارگانیک با بهبود فشار خون و کاهش سطح کلسترول بد باعث سلامت قلب و عروق شما می شود.

همچنین دقت کنید که کره بادام زمینی دارای کالری بالایی است بنابراین اعتدال در مصرف را فراموش نکنید. مصرف روزانه 3 قاشق کره بادام زمینی نه تنها باعث چاقی و افزایش وزن نمی شود بلکه به افزایش سطح سلامت شما نیز کمک می کند. اما در خرید انواع کره بادام زمینی به طبیعی و سالم بودن آن دقت کنید. ضمن اینکه می توانید برای کسب اطلاع از قیمت و نحوه خرید محصول خود با فروشگاه های معتبری مانند پرهلو تماس بگیرید.

سوالات متداول در کره بادام زمینی برای فشار خون

1. آیا مصرف کره بادام زمینی با داروهای فشار خون تداخل دارد؟

در برخی موارد، مصرف برخی مواد احتمال دارد با داروهای فشار خون تداخل داشته باشد. به عنوان مثال، کره بادام زمینی حاوی پتاسیم است که احتمال دارد بر فشار خون تاثیر داشته باشد. همچنین، مقدار چربی موجود در کره بادام زمینی می‌تواند بر تاثیرات برخی داروها تاثیر بگذارد. بنابراین، بهتر است که همیشه به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید، مشورت داشته باشید و در صورت لزوم توصیه‌هایی برای مصرف کره بادام زمینی یا سایر مواد غذایی دهد.

2. کره بادام زمینی چه تاثیر در مبتلایان به فشار خون دارد؟

کره بادام زمینی حاوی مواد مغذی مهمی است که ممکن است بر برخی از عوامل مرتبط با فشار خون تاثیر بگذارد. اما همیشه بهتر است که هر تغییر در رژیم غذایی خود را با پزشک یا متخصص تغذیه مطرح کنید، به خصوص اگر مبتلا به مشکلات مرتبط با فشار خون هستید یا داروهایی برای کنترل فشار خون مصرف می‌کنید.

3. آیا مبتلایان به فشار خون بالا، می توانند کره بادام زمینی بخورند؟

مصرف کره بادام زمینی برای افرادی که مبتلا به فشار خون هستند، ممکن است مفید باشد. از طرفی هم، کره بادام زمینی حاوی مواد مغذی مانند پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی مثل ویتامین E، منیزیم و پتاسیم است که ممکن است بر برخی از عوامل مرتبط با فشار خون موثر باشد.

ثبت نظر
نظرات
1403/2/8 8:16
بااین مشاوره دادنتون فقط اسمش هست که مشاوره میدیم بهتون ده بار سوال کردم یکی نتونست جواب من روبده وحتی زحمت جواب دادن روهم بخودشون ندادن.،
1403/2/8 8:17
اصلا هم جواب مردم رو نمیدن فقط همش شعار هستش
1403/2/8 8:18
بااین مشاوره دادنتون فقط اسمش هست که مشاوره میدیم بهتون ده بار سوال کردم یکی نتونست جواب من روبده وحتی زحمت جواب دادن روهم بخودشون ندادن.،