تفاوت عسل کنار با گون؟ کدامیک بهترند؟

1403 خرداد 25, جمعه
تفاوت عسل کنار با گون؟ کدامیک بهترند؟

تفاوت عسل کنار با عسل گون تنها منحصر به طعم آنها نمی شود بلکه رنگ، ظاهر و حتی موارد استفاده این دو نوع عسل نیزکاملا منحصر به فرد است. هر گونه تفاوت بین این دو عسل می تواند تاثیر زیادی در انتخاب و خرید عسل برای رژیم غذایی داشته باشد. این در حالی است که اختلاف در بین عسل گون و کنار موضوعی است که اکثر افراد به دنبال تشخیص فرق بین این دو هستند.

گل هایی که زنبورها شهد خود را از آنها تامین می کنند بر طعم، میزان شیرینی و رنگ عسلی که تولید می شود تأثیر می گذارد. به عنوان مثال می توانیم به تفاوت عسل کنار با عسل گون اشاره کنیم که هر یک از آنها ارزش غذایی متفاوتی دارند. این تفاوت های ظاهری حتی در طعم، رنگ و ظاهر عسل ها نیز مشخص است. اما اگر به دنبال شناخت فرق های بیشتری از عسل کنار و گون هستید، این مقاله از پرهلو را تا انتها بخوانید و اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید.

تفاوت عسل کنار با عسل گون از نظر ظاهر چیست؟

رنگ یکی از مهمترین فاکتورهای است که باعث تفاوت عسل کنار با عسل گون می شود. عسل از شهد شکوفه ها و گل های وحشی یا پرورشی به دست می آید. نوع گلی که زنبور عسل از شهد آن تغذیه می کند بر ظاهر و طعم عسل تاثیر می گذارد. کنار میوه درخت سدر است. به عسلی که از گل های درخت سدر به دست می آید عسل کنار گفته می شود.

بسیاری از افراد عسل کنار را با نام عسل سدر می شناسند. عسل کنار رنگی مایل به قهوه ای دارد. این قهوه ای بیشتر شبیه رنگ عقیق است. اما با این حال تمام استان های جنوبی و همین طور استان فارس داری درخت کنار هستند. رنگ عسلی که از درخت کنار در استان های جنوبی تولید می شود با رنگ عسل کنار در استان فارس تا حدودی تفاوت دارد. به همین علت نمی توان از تنها از روی رنگ و ظاهر نوع عسل را مشخص کرد.

عسل طبیعی گون به رنگ زرد روشن مایل به طلایی است و این موضوع باعث تفاوت عسل کنار با عسل گون از نظر ظاهری می شود. گیاه گون جزء گیاهان یک ساله است که در بسیاری از مناطق ایران کشت می شود. این گیاه در برابر کم آبی بسیار مقاوم است و همین مساله کشت این گیاه را آسان می کند. زنبورهای عسل به شهد گل های گون بسیار علاقمند هستند.

عسل گون از نظر ظاهری روشن تر از عسل کنار است. رنگ زرد مایل به طلایی باعث منحصر به فرد شدن عسل گون می شود. تفاوت عسل کنار با عسل گون از نظر رنگ و ظاهر می تواند در تشخیص این دو عسل به شما کمک کند.

تفاوت عسل کنار با عسل گون از نظر طبع چیست؟

برای اینکه تفاوت عسل کنار با عسل گون را بهتر بدانید پیش از هر چیر باید با انواع طبع ها در طب سنتی آشنا باشید. طبع ها در طب سنتی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که طبع گرم و سرد از مهمترین آنها هستند. عسل کنار دارای طبع سرد و خنک است. به همین علت افرادی که دارای طبع گرم هستند می توانند این عسل را برای تعادل طبع خود مصرف کنند. مصرف مواد غذایی که از نظر طب سنتی دارای طبع گرم هستند در افراد گرم مزاج موجب بروز بثورات و جوش های پوستی می شود.

عسل ساده دارای طبع گرم است. افرادی که دارای مزاج گرم هستند نیازی نیست که عسل را از برنامه غذایی خود حذف کنند. این افراد می توانند با مصرف عسل کنار که دارای طبع سرد است از فوائد و ارزش تغذیه ای بالای این عسل در برنامه غذایی روزانه خود استفاده کنند.

عسل گون دارای طبع گرم است. مصرف مواد غذایی گرم مانند عسل گون به خصوص در افرادی که سرد مزاج هستند توصیه می شود. عسل گون به دلیل خاصیت گرمی از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری می کند. مصرف عسل گون به خصوص در طول سرما و فصل های سرد مانع ابتلا به بیماری هایی مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی می شود.

مصرف مواد غذایی گرم گردش خون در بدن را افزایش می دهد و از این طریق موجب افزایش دما و حرارت تولید شده در بدن می شود. به همین علت مصرف عسل گون بدن را گرم نگه می دارد و این مساله در پیشگیری از بیماری ها نقش بسیار مهمی دارد.

فرق عسل کنار با عسل گون از نظر خواص چیست؟

به طور کلی همه انواع عسل ها دارای خواص ضد باکتریایی طبیعی هستند. در نتیجه مصرف عسل در پیشگیری و حتی درمان بسیاری از بیماری ها موثر است. با این حال از آنجایی که عسل از انواع مختلف گیاهان به دست می آیند هر عسل دارای خواص منحصر به فردی است که مصرف آن را از دیگر انواع عسل متمایز می کند. به عنوان مثال عسل کنار به دلیل طبع سردی که دارد برای کاهش دمای بدن و تب شدید بسیار موثر است.

در عسل طبیعی کنار آنتی اکسیدان های فراوانی یافت می شود که مصرف آن موجب پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان ها می شود. عسل کنار خواص آنتی باکتریال فراوانی دارد. به همین علت مصرف روزانه یک قاشق غذاخوری عسل کنار می تواند بسیاری از عفونت های بدن از جمله عفونت های سینوسی را درمان کند.

عسل گون نیز مانند انواع دیگر عسل به دلیل خواص ضد باکتریایی شناخته می شود. عسل گون از نظر منابع کلسیم از عسل کنار غنی تر است. به همین علت مصرف این عسل به استحکام استخوان ها کمک می کند و باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلفی نظیر پوکی استخوان می شود.

مصرف روزانه یک قاشق غذاخوری عسل گون به تراکم بافت استخوانی بدن کمک موثری می کند. از سویی دیگر عسل گون تاثیراتی مشابه گل گاوزبان را بر بدن دارد. به این معنا که مصرف عسل گون موجب آرامش اعصاب و روان می شود. به همین علت به افرادی که دارای سطوح بالای استرس هستند توصیه می شود که مصرف یک قاشق غذاخوری عسل گون را در برنامه روزانه غذایی خود بگنجانند. مصرف منظم عسل کنار باعث حفظ آرامش و کاهش سطح استرس روزانه در افراد می شود.

عسل گون و عسل کنار-پرهلو

تفاوت عسل کنار با عسل گون از نظر فصل برداشت چیست؟

اگر بخواهیم به تفاوت عسل کنار و عسل گون اشاره کنیم، یکی از مهمترین آنها زمان برداشت عسل است. به طور کلی زمان برداشت انواع عسل به موارد مختلفی از جمله آب و هوای منطقه و موقعیت جغرافیایی بستگی دارد. اما با این حال عسل کنار از اواخر شهریور تا اواسط آبان برداشت می شود. هنگام برداشت عسل کنار از هر کندوی زنبور عسل در حدود 3 الی 7 کیلوگرم عسل به دست می آید. این میزان عسل بسته به موادی نظیر کولونی زنبور عسل و مدیریت زنبوردار در مناطق مختلف تغییر می کند.

زمان برداشت عسل گون اغلب فصل بهار و اردیبهشت ماه است. گیاه گون به صورت خودرو در دامنه کوههای زاگرس رشد می کند. با این حال زمان گل دادن بوته های گون در ارتفاعات کوهستانی ایران متفاوت است. در برخی مناطق عسل گون در اواسط فصل تابستان و در مرداد ماه برداشت می شود.

زنبورداران برای برداشت عسل گون کندوها که معمولا شمار آنها به 300 الی 500 عدد می رسد را در ارتفاعات کوه قرار می دهند. این عسل به دلیل طعم بی نظیر و خواص فراوان در میان مصرف کنندگان دارای محبوبیت بسیار زیادی است. برای آشنایی بهتر در مورد تفاوت عسل کنار با عسل گون می توانید جدول زیر را مطالعه کنید. تفاوت عسل کنار با عسل گون در یک نگاه کلی عبارت است از:

تفاوت هاعسل کنارعسل گون
رنگقهوه ای عقیقیزرد مایل به طلایی
طبعسرد و خنکگرم و مرطوب
میزان ساکارززیاداندک
فصل برداشتاواخر شهریور تا اواسط آباناواسط فصل تابستان، مرداد ماه
منطقه برداشتمناطق گرمسیری جنوبدامنه های کوه زاگرس

فرق عسل کنار با عسل گون از نظر ارزش غذایی چیست؟

اگر بخواهیم به مهمترین تفاوت عسل کنار با عسل گون اشاره کنیم، بی تردید باید مقدار قند ساکارز موجود در این دو نوع عسل را در نظر بگیریم. عسل کنار نسبتا دارای مقدار ساکارز زیادی است. ساکارز یکی از رایج ترین انواع قندها محسوب می شود که به طور طبیعی در منابع مختلف گیاهی وجود دارد.

عسل کنار به دلیل داشتن ساکارز زیاد دارای طبع گرم است. به دلیل وجود این قند طبیعی، مصرف مقدار کمی عسل کنار بلافاصله باعث افزایش گردش خون و در نتیجه احساس گرما در زیر پوست بدن می شود.

این در حالی است که عسل گون بر خلاف عسل کنار مقدار ساکارز اندکی دارد. به همین علت گون در دسته عسل های دارای طبع سرد طبقه بندی می شود. بنابراین مصرف عسل گون برای افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند گزینه ای بسیار عالی است. همچنین سالمندانی که دارای فشار خون بالا هستند می توانند با خاطری آسوده عسل گرون را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند.

مصرف عسل گون به دلیل مقدار کم ساکارز از افزایش خون ناخواسته پیشگیری می کند. همچنین اگر شما جزء افرادی هستید که طبع گرم دارید و با مصرف عسل نگران ابتلا به جوش ها و بثورات پوستی هستید، می توانید برای وعده های غذایی خود از عسل گون استفاده کنید. زیرا این عسل به دلیل مقدار ساکارز پایین جزء مواد غذایی با طبع سرد طبقه بندی می شود و مصرف آن هیچ گونه مشکلی را برای سلامت پوست شما ایجاد نمی کند.

تفاوت عسل کنار با عسل گون از نظر مدت زمان نگهداری چیست؟

عسل نوعی مایع غلیظ است که توسط زنبورهای عسل و با استفاده از شهد گیاهان گلدار تهیه می شود و اغلب به عنوان نوعی شیرین کننده برای تولید نوشیدنی ها و محصولات غذایی به کار می رود. اغلب مردم از عسل به عنوان یک شیرین کننده طبیعی استفاده می کنند. در حالیکه این طلای مایع به دلیل خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی نیز مورد توجه بسیاری قرار دارد و حتی برای درمان زخم ها نیز استفاده می شود. عسل یک نوع شهد فوق اشباع است.

عسل یکی از عالی ترین منابع غذایی موجود بر سطح زمین است. نه تنها انسان بلکه بسیاری از موجودات نیز از عسل های وحشی موجود در طبیعت به عنوان بهترین منبع غذایی استفاده می کنند. در مورد تفاوت عسل کنار با عسل گون از نظر روش و یا مدت زمان نگهداری باید گفت که در این خصوص بین انواع مختلف عسل هیچ گونه تفاوتی وجود ندارد.

عسل دارای ویژگی های منحصر به فردی است که موجب پیشگیری از فساد این ماده غذایی می شود. این ویژگی ها در انواع مختلف عسل کاملا یکسان است و هیچ گونه تفاوتی میان انواع عسل در مدت زمان نگهداری از این ماده غذایی وجود ندارد. شما می توانید بدون نگرانی از فساد یا خرابی، عسل را برای مدت های مدید و حتی چندین دهه نگهداری کنید.

عسل دارای ترکیبات خاصی است که مانع رشد و تکثیر باکتری ها در آن می شود. برخی از ویژگی هایی که موجب ماندگاری طولانی مدت عسل می شوند عبارتند از:

کم بودن آب موجود در عسل

رطوبت مهمترین عامل تخمیر مواد غذایی است. بنابراین مواد غذایی که دارای میزان رطوبت کمتری هستند امکان نگهداری بیشتری دارند. عسل در مجموع فقط دارای 20 درصد آب است. این مقدار کم آب با ملکول های قند در تعامل هستند. بنابراین میکروارگانیسم ها نمی توانند از ملکول های آب برای رشد یا تکثیر خود استفاده کنند. در نتیجه هیچ گونه تخمیر یا تجزیه ای در عسل رخ نمی دهد.

وجود خاصیت اسیدی

عسل دارای خاصیت اسیدی است. اما با این حال شیرین بودن طعم عسل موجب می شود که ما خاصیت اسیدی آن را احساس نکنیم. اسیدهای موجود در عسل از جمله گلوکونیک اسید دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی هستند. البته میزان اسیدیته عسل نسبتا اندک است. این خاصیت اسیدی مانع از رشد میکروارگانیسم ها در عسل می شود.

وجود خواص آنتی باکتریال

عسل دارای خواص میکروب کش و آنتی باکتریال است. ترکیبات قوی موجود در عسل می تواند ویروس ها و قارچ هایی نظیر کاندیدا آلبیکانس را ا میان ببرد. به دلیل ترکیبات آنتی باکتریال موجود در عسل هیچ گونه میکروبی قادر به رشد و تکصیر دراین ماده غذایی نیست. این خاصیت منحصر به فرد باعث ماندگاری بلند مدت عسل و فسادناپذیری این ماده غذایی بی نظیر می شود.

عسل گون و کنار از نظر رنگ-پرهلو

فرق عسل کنار با عسل گون از نظر قیمت چیست؟

به طور کلی شهد 70 درصد غلظت عسل را تشکیل می دهد و فقط 17 درصد از عسل از آب تشکیل می شود. بنابراین عسل غلظت فوق العاده ای دارد و دلیل ماندگاری زیاد عسل نیز همین است. به عبارت دیگر باید گفت که عسل هرگز کپک نمی زند زیرا محتوای آب کافی در داخل آن وجود ندارد. با وجود آنکه همه عسل ها از زنبور عسل به دست می آیند، اما همه انواع عسل یکسان نیستند.

عوامل متعددی در تعیین قیمت عسل تاثیر گذار است. بنابراین تفاوت عسل کنار با عسل گون به مواردی مانند حجم عسل، کیفیت و نوع بسته بندی آن بستگی دارد. عسل هایی که ارگانیک هستند طبعا قیمت بالاتری دارند. ضمن آنکه نوع بسته بندی نیز یکی از فاکتورهای مهم و تاثیر گذار در قیمت تمام شده عسل است.

برخی انواع عسل در شیشه ها و بسته بندی های شکیل به بازار عرضه می شوند. تفاوت عسل کنار با عسل گون از نظر قیمت در میان زنبورداران عسل کاملا شناخته شده است. در مجموع عسل کنار در حجم و بسته بندی یکسان نسبت به عسل گون قیمت بالاتری دارد. علت گران تر بودن عسل کنار محدودیت درخت کنار یا سدر است که فقط در قسمت کوچکی از شهرهای جنوبی کشور ایران یافت می شود. در حالیکه عسل گون منطقه کشت وسیع تری را به خود اختصاص می دهد. دامنه های زاگرس پوشیده از کندوهای زنبور عسلی است که از شهد گل های گون تغذیه می کنند.

سخن آخر در تفاوت عسل کنار و گون

عسل هایی نظیر عسل گون و یا عسل کنار از شهد گل هایی به همین نام به دست می آیند. عسل ارگانیک یکی از بهترین انواع عسل است. این عسل از کندوهایی که در مناطق بکر کوهستانی قرار دارند تولید می شود. عسل ارگانیک عاری از هر نوع مواد شیمیایی و افت کش است و هیچ گونه عناصر سنگین و زیان بخش در آن وجود ندارد.

مهمترین تفاوت عسل کنار با عسل گون میزان تولید و عرضه این دو نوع عسل به بازار است. اما اگر به دنبال خرید بهترین و باکیفیت ترین نوع عسل هستید، بهتر است محصول مورد نیاز خود را از فروشگاه های معتبری مانند پرهلو خریداری کنید تا از کیفیت و سلامت محصول مطمئن باشید.

سوالات متداول برای فرق عسل گون و کنار

1. عسل کنار یا گون، کدامیک برای دیابتی ها بهتر است؟

عسل گون به دلیل ویژگی‌های خاص خود، از جمله میزان ساکارز پایین و شاخص گلیسمی کمتر، می‌تواند گزینه مناسبی برای دیابتی‌ها باشد.

2. عسل کنار چه رنگی است و چه طبعی دارد؟

عسل کنار معمولاً دارای رنگ کهربایی یا عقیقی است. این رنگ به دلیل ترکیبات طبیعی موجود در شهد گل‌های درخت کنار و فرایند تولید عسل توسط زنبورها به وجود می‌آید. عسل کنار دارای طبعی خنک با رطوبت ملایم است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که عسل کنار برای افراد با مزاج گرم مناسب باشد.

3. عسل گون چه رنگی است و چه طبعی دارد؟

معمولاً عسل گون دارای رنگ زرد نخودی است. عسل گون دارای طبع معتدلی رو به گرمی است.

ثبت نظر