ارده در رژیم کتوژنیک + نحوه مصرف و عوارض آن

1402 بهمن 29, یکشنبه
ارده در رژیم کتوژنیک + نحوه مصرف و عوارض آن

اهمیت مصرف ارده در رژیم کتوژنیک بیشتر به ترکیبات آن ارتباط پیدا می کند. چرا که ارده از مواد خالصی مانند دانه های کنجد تهیه می شود که ممکن است خوردن آن تا حدودی با رژیم سخت کتوژنیک تداخل داشته باشد.

با این حال، ارده حاوی مواد مغذی و مفید زیادی مانند چربی سالم و آنتی اکسیدان های قوی است که مصرف آن با خواص زیادی همراه است. اما عدم رعایت درست و مناسب ارده در رژیم غذایی کتو، ممکن است با بروز برخی عوارض احتمالی هم همراه باشد. پس اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می خواهید با خرید ارده، از بهترین نوع آن در رژیم کتوژنیک خود استفاده کنید، بهتر است این مقاله از پرهلو را تا انتها بخوانید و اطلاعات کاملی را در این زمینه کسب کنید.

رژیم کتوژنیک و مصرف ارده

رژیم کتوژنیک (یا "کتو") یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب است. هدف اصلی این رژیم، وارد کردن بدن به وضعیت کتوز است، که در آن بدن چربی‌ها را به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می‌کند.

در حالی که به نظر می رسد پیروی از این رژیم تاثیر زیادی در سلامتی افراد دارد، اما شواهد زیادی برای حمایت از این رژیم در کاهش وزن طولانی مدت وجود ندارد. رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب است. در این رژیم، مصرف کربوهیدرات به حداقل می‌رسد و مصرف چربی‌ها افزایش می‌یابد.

در رژیم کتوژنیک معمولاً فقط 20 تا 50 گرم کربوهیدرات را باید به طور روزانه مصرف کنید. به عنوان مثال، 50 گرم کربوهیدرات برابر با 2 برش نان و یک موز است. کربوهیدرات ها حدود 10 درصد از مصرف روزانه شما را در رژیم کتوژنیک تشکیل می دهند. در این شرایط بدن شما چربی را برای انرژی تجزیه می کند و در حالت کتوز باقی می ماند.

غذاهای اصلی پرکاربرد در رژیم کتوژنیک، شامل گوشت، ماهی، تخم‌مرغ، پنیر، روغن‌ها، خامه، آووکادو و آجیل هستند. با این حال شما می توانید مقداری سبزیجات کم کربوهیدرات مانند کاهو و خیار هم در این رژیم مصرف کنید. اما میزان مصرف کربوهیدرات در رژیم کتو را باید به حداقل برسانید. به خصوص اگر می خواهید از ترکیبات پرکربوهیدارت مانند ارده در این رژیم غذایی استفاده کنید.

آیا ارده کتو دوست است؟

پاسخ به این سوال که آیا ارده کنجد، کتو دوست است و می تواند در رژیم غذایی کتوژنیک قرار بگیرد یا نه؟ کمی پیچیده است. چون به طور معمول، تاهینی به عنوان کتو دوست طبقه بندی نمی شود. این موضوع در درجه اول به ترکیبات غذایی تاهینی، به ویژه محتوای کربوهیدرات آن مربوط می شود.

یکی از مهمترین فاکتورها در رعایت رژیم غذایی کتوژنیک ، توجه به میزان کربوهیدارت و تاثیر مستقیم آن بر سطح قتد خون است.

از طرفی هم، سبک زندگی کتوژنیک معمولاً مصرف حدود 20 تا 50 گرم کربوهیدرات خالص در روز را توصیه می کند. اما این مقدار به کل کربوهیدارت فاقد فیبر رژیمی اشاره دارد. در حالی که هر 100 گرم ارده به طور خالص حدود 16.89 گرم کربوهیدرات دارد که ممکن است میزان آن در رژیم غذایی کتوژنیک زیاد باشد. برای همین در برخی شرایط ارده به عنوان یک غذای کتو دوست در نظر گرفته نمی شود.

ارده کتو دوست است؟-پرهلو

آیا می توان از ارده در رژیم کتوژنیک استفاده کرد؟

یکی از قوانین اصلی پیروی از رژیم کتو، توجه به میزان کربوهیدارت در رژیم غذایی است. اما با توجه به اینکه میزان کربوهیدارت خالص در ارده از مقدار طبیعی رژیم کتو بالاتر است، مصرف ارده در رژیم کتوژنیک توصیه نمی شود.

اما با این حال، اگر نمی خواهید ارده را از رژیم غذایی خودتان حذف کنید، با رعایت برخی نکات امکان استفاده از آن در رژیم کتو وجود دارد. به طور مثال می توانید یک تعادل غذایی بین وعده ها و مواد غذایی خود ایجاد کنید تا میزان کربوهیدارت مصرفی خود را تا حدود زیادی کاهش دهید.

در هنگام مصرف دو قاشق غذاخوری تاهینی، تقریباً 10 گرم کربوهیدرات در وعده‌ی غذایی شما وجود دارد. پس در مصرف سایر ترکیبات غذایی دقت کنید و مطمئن شوید که بقیه وعده‌های غذایی شما در روز کربوهیدرات بسیار کمی دارند.

بهترین جایگزین ارده در رژیم کتوژنیک چیست؟

استفاده از ارده در رژیم کتوژنیک ممکن است با چالش هایی همراه باشد. اما با این حال، گزینه های جایگزین زیادی برای مصرف ارده در رژیم کتو وجود دارند که طعم و کیفیتی شبیه به ارده را خواهند داشت. برخی از مهمترین گزینه جایگزین برای ارده در رژیم کتو که کربوهیدارت کمتری دارند، عبارتند از:

جایگزین ارده در رژیم کتومیزان کربوهیدارت نسبت به اردهمزایای دیگر
کره بادامتقریباً 6.11 در هر 100 گرمبافت خامه‌ای و طعم غنی
کره تخمه آفتابگردانحدود 11.43 در هر 100 گرمطعم منحصر به فرد و مزه شیرین
کره آجیل ماکادمیافقط 5.22 در هر 100 گرمطعم غنی و بافت خامه‌ای
آووکادوتقریباً 1.8 در هر 100 گرمبافت خامه ای و طعم ملایم

ارده در رژیم کتو-پرهلو

بهترین روش مصرف ارده در رژیم غذایی کتوژنیک

اگر چه گفته می شود، ارده گزینه مناسبی برای رژیم کتو نیست، اما با این حال راهکارهای مختلفی برای مصرف ارده در این رژیم وجود دارد که می تواند میزان کربوهیدارت در رژیم غذایی را به یک حد متعادل برساند. برخی از بهترین روش مصرف ارده در رژیم غذایی کتوژنیک، عبارتند از:

ارده به عنوان سس

تاهینی از دانه های کنجد آسیاب شده تهیه می شود و منبع عالی چربی های سالم، پروتئین و مواد معدنی مانند کلسیم و آهن است. ترکیب آن به عنوان سس و طعم دهنده می تواند یکی از گزینه های مصرف آن در رژیم غذایی کتو باشد. چرا که خوردن ارده می تواند چربی های سالم و مورد نیاز بدن شما را تامین کند. برای همین می توانید راهکارهای زیر را امتحان کنید:

 • از تاهینی به عنوان سسس برای سبزیجات خام مانند کرفس یا برش های خیار استفاده کنید.
 • تاهینی را با آب لیمو، سیر و نمک مخلوط و یک سس خوش طعم برای گوشت کبابی یا سبزیجات درست کنید.
 • تاهینی را با ماست و گیاهان مخلوط و یک سس خامه ای برای سالاد درست کنید.
 • تاهینی را روی نان یا کراکرهای کم کربوهیدرات بمالید تا یک میان وعده رضایت بخش داشته باشید.

حتی می توانید با ترکیب روغن زیتون، آب لیمو و گیاهان و ادویه جات دلخواه، ارده را در سس سالاد خود قرار دهید. برای ایجاد طعم های منحصر به فرد، مانند افزودن سیر، عسل یا خردل، ترکیب های مختلفی از مواد را امتحان کنید.

ارده در محصولات پخته شده

یکی دیگر از روش های خوردن ارده در رژیم کتوژنیک، مصرف آن همزمان با محصولات پخته شده است. هنگام ترکیب تاهینی در محصولات پخته شده در رژیم کتو در هنگام پخت ترکیبات غذایی، می توانید مواد پر کربوهیدرات را با گزینه های کم کربوهیدرات مانند آرد بادام یا آرد نارگیل جایگزین کنید. همچنین می توانید از ارده بر روی انواع مختلفی از محصولات پخته شده مانند کلوچه، کلوچه یا نان استفاده کنید.

تهیه دسر

یکی دیگر از دستورات مصرف ارده در رژیم کتو، ترکیب آن با سایر مواد غذایی و تهیه انواع دسرهای مناسب برای این رژیم است. به طور مثال می توانید:

 • با ترکیب ارده با پودر کاکائو شیرین نشده، شیرین کننده کم کربوهیدرات و خامه غلیظ، از آن به عنوان پایه یک موس شکلاتی دوستدار کتو استفاده کنید.
 • با مخلوط کردن ارده با آرد بادام، شیرین کننده دلخواه و ترکیبات اختیاری دیگری مانند آجیل یا چیپس شکلات تلخ، ترکیبات غذایی مقوی را به عنوان دسر تهیه کنید.
 • کوکی‌های تاهینی را با استفاده از مخلوطی از تاهین، آرد بادام، یک شیرین‌کننده کم کربوهیدرات و طعم‌دهنده‌هایی مانند عصاره وانیل یا دارچین بپزید.
 • با مخلوط کردن ارده با پنیر خامه‌ای، شیرین‌کننده کتو پسند و آرد بادام، یک چیزکیک درست کنید و از آن لذت ببرید.

همانطور که می بینید راهکارهای زیادی برای مصرف ارده در رژیم غذایی کتو وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید میزان مصرف کربوهیدارت خود را در این رژیم غذایی به حد تعادل برسانید. اما مهمترین نکته این است که در خرید ارده برای رژیم کتوژنیک دقت کرده و باکیفیت ترین و سالم ترین آن را از فروشگاه های غذایی معتبری مانند پرهلو خریداری کنید.

عوارض مصرف زیاد ارده در رژیم کتوژنیک

اکثر افراد از رژیم کتوژنیک با هدف کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام مناسب، پیروی می کنند. این در حالی است که مصرف بیش از حد ارده در رژیم کتوژنیک می تواند باعث بروز عوارض زیادی در افراد شود. چرا که ارده حاوی مقدار زیادی کالری و کربوهیدارت و چربی است. علاوه بر آن، برخی از انواع ارده ها، دارای قند بسیار زیادی هستند که مصرف آنها می تواند باعث افزایش وزن و تداخل در رژیم غذایی کتوژنیک شود.

برخی از راهکارهای موثر برای پیشگیری از عوارض ارده در رژیم کتوژنیک ، عبارتند از:

 • از آنجایی که ارده حاوی مقدار زیادی کالری است، مصرف آن در رژیم غذایی کتو می تواند با عوارضی همراه باشد. برای همین بهتر است در رژیم غذایی کتو، ارده با سایر غذاهای کم کربوهیدرات به صورت ترکیب با سبزیجات کم کربوهیدرات (کرفس یا خیار) مصرف شود. ضمن اینکه می توانید از یک ترازو برای اندازه گیری دقیق میزان ارده مصرفی خود استفاده کنید.
 • قندهای اضافه شده در ارده، برای کسانی که از رژیم کتو پیروی می کنند می تواند نگران کننده باشد. پس توصیه می شود که لیست مواد تشکیل دهنده را برای هر گونه قند یا شیرین کننده اضافه شده آن را بررسی کنید. انواعی از ارده ها را انتخاب کنید که فقط از دانه‌های کنجد ( بدون هیچ گونه قند افزودنی) تهیه شده اند.

عوارض ارده در کتو- پرهلو

خرید ارده برای رژیم کتوژنیک

از آنجایی که مصرف ارده در رژیم غذایی کتو، زیاد توصیه نمی شود، هنگام خرید ارده برای رژیم کتوژنیک باید به برخی از مهمترین دستورالعمل ها در مصرف ارده در این رژیم غذایی توجه کنید، از جمله:

 • به دنبال خرید انواع ارده حاوی ترکیبات سالم و طبیعی و فاقد مواد نگهدارنده باشد. تاهینی برای رژیم کتوژنیک باید کمترین میزان کربوهیدرات را داشته باشد. بنابراین، قبل از خرید، برچسب محصول را مطالعه کنید و مطمئن شوید که میزان کربوهیدرات آن کمتر است.
 • بهترین نوع ارده برای رژیم کتوژنیک نباید حاوی شکر اضافه باشد. بنابراین، از خرید ارده هایی که شیرین شده با شکر یا شیرین کننده‌های مصنوعی هستند، خودداری کنید.
 • اگر به رژیم بدون گلوتن نیاز دارید یا به آن حساسیت دارید، می توانید انواع ارده فاقد گلوتن را برای رژیم کتو خریداری کنید. به طور کلی، قبل از خرید ارده باید برچسب محصول را دقیق مطالعه کرده و ترکیبات آن را بررسی کنید. در نهایت توصیه می شود تا ارده مورد نیاز خود را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

سخن آخر در ارده در رژیم کتوژنیک

اکثر افراد طعم آجیلی و بافت خامه ای ارده را دوست دارند و از آن در رژیم غذایی خود استفاده می کنند. اما با این حال، ارده حاوی مقدار زیادی کربوهیدارت است که مصرف آن در رژیم کتو را با چالش هایی روبرو می کند.

ضمن اینکه روش های زیادی برای مصرف ارده در رژیم کتوژنیک وجود دارد که با رعایت آنها می توانید از خوردن ارده در کنار رژیم خودتان لذت ببرید. اما به این نکته توجه داشته باشید که اگر می خواهید از ارده در رژیم کتوژنیک خود استفاده کنید، بهتر است انواع سالم و باکیفیت آن را خریداری کنید.

مصرف برخی از ترکیبات فاسد و یا ارده هایی که حاوی ترکیبات نگهدارنده و غیرمجاز هستند، می تواند ترکیب غذایی رژیم کتوژنیک را مختل کند. پس اگر به دنبال خرید ارده برای رژیم کتو هستید، توصیه می کنیم بهترین نوع آن را از فروشگاه های مواد غذایی معتبری مانند پرهلو خریداری کنید تا از سلامت و کیفیت آن مطمئن باشید. ضمن اینکه خوشحال می شویم تا اگر تجربه خاصی از مصرف ارده در رژیم کتو دارید را در پایان همین مقاله با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول برای ارده در رژیم کتوژنیک

1. مصرف ارده چه ارتباطی با رژیم غذایی کتوژنیک دارد؟

خوردن بیش از حد ارده در رژیم غذایی کتو، توصیه نمی شود. چرا که ارده حاوی کربوهیدارت زیادی است که مصرف آن می تواند باعث تداخل در رژیم کتو شود.

2. آیا دستورالعمل خاصی برای مصرف ارده در رژیم کتو وجود دارد؟

بله! می توانید از ارده به عنوان سس، دسر و یا ترکیب با سایر مواد غذایی در رژیم کتو استفاده کنید. فقط باید مراقب میزان مصرف ارده خود باشید.

3. بهترین ارده برای رژیم کتو باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

برای خرید و انتخاب ارده در رژیم کتو، بهتر است انواع باکیفیت و سالم آن را انتخاب کنید که فاقد ترکیبات افزودنی و قند اضافی باشد.

ثبت نظر