بهترین دسرها با جو دو سر و کره بادام زمینی برای کاهش وزن

1402 آذر 7, سه‌شنبه
بهترین دسرها با جو دو سر و کره بادام زمینی برای کاهش وزن

مصرف جو دوسر و کره بادام زمینی در برخی از رژیم های غذایی می تواند مزایای زیادی داشته باشد. چرا که هر یک از آنها به تنهایی خواص خاص خودشان را دارند. خواص کره بادام زمینی در زنان و مردان بر کسی پوشیده نیست. اما مصرف بیش از حد آن هم در برخی افراد ممکن است با بروز عوارضی مانند چاقی هم همراه باشد.

ضمن اینکه جو دوسر با مزایای سلامتی بسیاری که دارد، جایگاه ویژه ای در رژیم صبحانه افراد دارد. این در حالی است که شما می توانید میان وعده های مقوی زیادی را از ترکیب جو دوسر و کره بادام زمینی تهیه و مصرف کنید. اما باید نحوه و میزان مصرف و خرید کره بادام زمینی برای ترکیب با جو دوسر را بشناسید. برای همین ما سعی کرده ایم در این مقاله از پرهلو، اطلاعات لازم را در مورد این ترکیب خوشمزه را ارائه دهیم.

 خرید بهترین کره بادام زمینی ساده از پرهلو یعنی توجه به سلامت بدن شما - پرهلو

خواص جو دوسر و کره بادام مینی در رژیم غذایی

جو دوسرپرک یکی از سالم ترین و مغذی ترین غلات است. در این ماده غذایی مفید مقدار زیادی پروتئین، مواد معدنی، فیبرهای غذایی و انواع ویتامین ها وجود دارد. مصرف منظم جو دوسرپرک و کره بادام زمینی باعث حفظ سلامت و افزایش انرژی روزانه شما می شود. برخی از مهمترین خواص جو دوسر و کره بادام زمینی در سلامت افراد عبارت است از:

افزایش انرژی بدن

سلول های بدن انرژی مورد نیاز خود را از قندها و کربوهیدرات ها تامین می کنند. جو دوسرپرک از منابع غنی کربوهیدرات است که مصرف آن متابولیسم بدن را افزایش می دهد و کالری مورد نیاز شما را تامین می کند. به خصوص ورزشکاران که برای تمرینات خود به کالری بیشتری نیاز دارند می توانند برای افزایش انرژی از ترکیب جو دوسرپرک با کره بادام زمینی در برنامه غذایی خود استفاده کنند.

کاهش بیماری‌ های قلبی

مصرف جو دوسرپرک به دلیل ترکیبات مغذی و مفیدی که در آن وجود دارد، کلسترول بد خون را کاهش می دهد. کلسترول روی دیواره رگ های قلبی تجمع می کند و باعث تنگ شدن این عروق می شود. تنگی عروق جریان خون بدن را محدود می کند و باعث افزایش خطر لخته شدن خون می شود. در حالیکه مصرف جو دوسر و کره بادام زمینی مقدار کلسترول خون را کاهش می دهد. این مساله در بلند مدت باعث افزایش سلامت و پیشگیری از بیماری های قلبی می شود.

پیشگیری از چین و چروک صورت

عوامل بسیار زیادی در چین و چروک های صورت تاثیر گذارند. پس از کهولت سن، خشکی پوست یکی از مهمترین عوامل ایجاد چروک های صورت است. مصرف منظم جو دوسر و کره بادام زمینی در برنامه غذایی روزانه باعث حفظ رطوبت پوست می شود. رطوبت از ایجاد چروک های پوستی پیشگیری می کند. ترکیبات مغذی موجود در جو دوسرپرک سلول های مرده و شاخی پوست را از بین می برد و این مساله باعث جوانسازی و شاداب به نظر رسیدن پوست صورت می شود.

روشن شدن پوست و چاقی صورت

خواص جو دوسر و کره بادام مینی در رژیم غذایی - پرهلو

قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب باعث تیرگی پوست می شود. مصرف جو دوسرپرک یکی از ساده ترین راهها برای روشن شدن پوست صورت است. مواد مغذی موجود در جو دوسرپرک مانند یک پاک کننده طبیعی پوست عمل می کنند. مصرف روزانه این مواد مغذی چربی ها و آلودگی های پوست را از بین می برد و در لایه برداری به سلول های پوست کمک می کند. مصرف منظم جو دوسر و کره بادام زمینی در دراز مدت باعث روشن شدن رنگ پوست می شود و در نتیجه صورت شما پرتر به نظر می رسد.

پیشگیری از نقص های مادرزادی

برخی مواد مغذی از جمله اسید فولیک در شکل گیری مغز و سیستم عصبی جنین نقش بسیار مهمی دارند. کمبود مصرف اسید فولیک در دوران بارداری باعث نقایص مادرزادی در مغز و سیستم عصبی جنین می شود. اسید فولیک که نام دیگر آن ویتامین B9 است در بسیاری از غلات از جمله جو دوسرپرک به مقدار زیاد یافت می شود. مصرف منظم کره بادام زمینی و جو دوسر به خصوص در سه ماهه اول بارداری اسید فولیک مورد نیاز بدن مادر و جنین را تامین می کند ودر نتیجه باعث پیشگیری از نقایص مادرزادی در جنین می شود.

کمک به رشد کودکان

کودکان تا قبل از رسیدن به بلوغ همچنان در دوران رشد به سر می برند. مصرف مواد معدنی مهم از جمله کلسیم در دوران کودکی برای افزایش سلامت و کمک به رشد بهتر کودکان اهمیت زیادی دارد. جو دوسرپرک از غلات بسیار مفیدی است که در آن مقادیر کافی کلسیم وجود دارد. دریافت روزانه کلسیم برای کمک به رشد استخوان ها ضروری است و باعث تقویت استخوان ها و رشد بهتر قد در کودکان می شود.

عضله سازی و بهبود عملکرد ورزشی

جو دوسرپرک منبع سرشاری از پروتئین و کربوهیدرات ها است. سلول های بدن انرژی خود را از سوخت گلوگز تامین می کنند. از طرف دیگر بدن برای ساخت عضله به پروتئین نیاز دارد. بنابراین مصرف جو دوسرپرک به راحتی کربوهیدرات و پروتئین مورد نیاز بدن ورزشکاران را تامین می کند. مصرف کره بادام زمینی و جو دوسر در حدود یک ساعت قبل از شروع تمرینات ورزشی متابولیسم بدن را افزایش می دهد و عملکرد ورزشی شما را بهبود می بخشد.

کاهش خطر ابتلا به دیابت

دیابت یکی از بیماری های شایع در بین افراد است. این بیماری در اثر کاهش حساسیت به انسولین در بدن رخ می دهد. جو دوسرپرک حاوی یک ترکیب غذایی مهم به نام بتاگلوکان است. مصرف این ماده غذایی میزان حساسیت بدن به انسولین را بهبود می بخشد. مصرف جو دوسر و کره بادام زمینی در برنامه غذایی روزانه همراه با ورزش منظم تا حد زیادی به کنترل قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می کند.

کاهش فشار خون

جو دوسرپرک یکی از بهترین مواد غذایی برای کاهش خون است. مصرف این غلات در کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک تاثیر بسیار چشمگیری دارد. فشار خون یکی از مهمترین عوامل ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است. جو دوسرپرک به دلیل کنترل فشار خون تا حد زیادی از خطر ابتلا به بیماری های قلبی پیشگیری می کند. به همین علت به کلیه بیمارانی که دارای مشکل فشار خون هستند توصیه می شود که مصرف جو دوسرپرک را به برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنند.

تقویت سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن یکی از مهمترین عوامل محافظت در برابر ابتلا به بیماری ها است. ضعف سیستم ایمنی باعث آسیب پذیری انسان در برابر مشکلات مختلف سلامتی می شود. جو دوسرپرک منبع سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و پروتئین های مورد نیاز بدن است. مصرف جو دوسر و کره بادام زمینی سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و باعث افزایش توان بدن در مقابله با انواع بیماری ها و عفونت ها می شود.

کاهش علایم یائسگی

جو دوسرپرک حاوی یک ترکیب غذایی مهم به نام فیتواستروژن است. ترکیب گیاهی فیتواستروژن در بدن تاثیراتی مشابه هورمون استروژن دارد. فیتواستروژن ها فقط در منایع گیاهی مانند جو دوسرپرک یافت می شوند. مصرف منظم فیتواستروژن در برنامه غذایی روزانه علائم گرگرفتگی در دوران یائسگی را تا حد چشمگیری کاهش می دهد. علاوه بر آن مصرف جو دوسر و کره بادام زمینی در بهبود تغییرات خلقی که از شاخص ترین علائم دوران یائسگی است، نقش بسیار موثری دارد.

ضد سرطان

آنتی اکسیدان ها از شناخته شده ترین ترکیبات غذایی در مبارزه با سرطان ها هستند. در جو دوسرپرک مقدار زیادی آنتی اکسیدان یافت می شود. پلی فنول یکی از مفیدترین ترکیبات آنتی اکسیدان است که فقط در جو دوسرپرک وجود دارد. مصرف آنتی اکسیدان ها باعث کاهش التهاب در بدن می شود. همچنین پلی فنول موجود در جو دوسرپرک در مبارزه با رادیکال های آزاد به بدن کمک می کند و از این طریق باعث پیشگیری از انواع سرطان ها می شود.

رفع یبوست

جو دوسرپرک یک منبع سرشار فیبر است. مصرف فیبرهای غذایی در پیشگیری و حتی درمان یبوست تاثیر بسیار زیادی دارد. بسیاری از فیبرهای غذایی قابلیت هضم شدن در دستگاه گوارش انسان را ندارند. این فیبرها وقتی وارد روده می شوند آب زیادی را به خود جذب می کنند. آب زیاد باعث روان شدن مدفوع و دفع راحت تر مواد زائد بدن می شود. در واقع فیبرهای غذایی موجود در جو دوسرپرک مانند ملین در بدن عمل می کنند و از این طریق باعث کاهش مشکلات گوارشی در افراد مبتلا به یبوست می شوند.

کاهش وزن

جو دوسرپرک دارای یک ترکیب غذایی بسیار مفید به نام گلوکان است. کلوگان سطح هورمون های گرسنگی را در بدن کاهش می دهد و از این طریق باعث سرکوب احساس گرسنگی می شود. از طرفی دیگر فیبرهای غذایی موجود در جو دوسرپرک در داخل دستگاه گوارش آب زیادی را به خود جذب می کنند. این مساله باعث احساس پر شدن معده و سیری در افراد می شود. به همین علت مصرف منظم جو دوسر و کره بادام زمینی در برنامه غذایی روزانه در رسیدن افراد به تناسب اندام نقش بسیار مهمی دارد.

انواع دسرهای خوشمزه با جو دوسر و کره بادام زمینی

انواع دسرهای خوشمزه با جو دوسر و کره بادام - پرهلو

جو دوسرپرک دارای ارزش غذایی بسیار فراوانی است که در آن مقادیر بالای فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی وجود دارد. با ترکیب جو دوسرپرک و کره بادام زمینی برای صبحانه می توانید مقوی ترین صبحانه ها را برای شروع یک روز پر از انرژی تهیه کنید. در ادامه با طرز تهیه این صبحانه های مقوی آشنا می شوید:

جو دوسر پرک با موز و کره بادام زمینی

مواد لازم:

 • 1 عدد موز
 • 1 فنجان جو دوسرپرک
 • 2 قاشق غذاخوری عسل
 • 2 قاشق غذاخوری شکر قهوه ای
 • 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی

طرز تهیه:

مقدار کمی آب به جو دوسرپرک اضافه کنید و آن را بر روی حرارت قرار بدهید تا به پوره تبدیل شود. پوره را کنار بگذارید تا کمی خنک شود. در یک ظرف دیگر کره بادام زمینی و شکر قهوه ای را خوب به هم بزنید و سپس آن را به پوره جو دوسرپرک اضافه کنید. سپس  تکه های موز خرد شده را روی مواد بریزید و آنها را خوب بهم بزنید. در آخر عسل را به مواد اضافه کنید.

جو دوسر با انگور و کره بادام

مواد لازم:

 • 1 فنجان جو دوسرپرک
 • نصف فنجان حبه انگور قرمز
 • 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی

طرز تهیه:

جو دوسرپرک را با کمی آب حرارت بدهید تا به پوره تبدیل شود. ظرف را کنار بگذارید تا کمی خنک شود. سپس کره بادام زمینی را به پوره اضافه کنید و خوب به هم بزنید. در آخر این صبحانه مقوی را با حبه های انگور قرمز تزیین کنید.

کوکی کره بادام زمینی و جو دوسر

مواد لازم:

 • 2 فنجان جو دوسرپرک
 • ½ فنجان شکر قهوه ای
 • ½ فنجان شیر
 • 1 عدد تخم مرغ
 • 100 گرم کره
 • 1 قاشق چایخوری بکینگ پودر

طرز تهیه:

اجازه بدهید تا کره بادام زمینی به دمای محیط برسد. سپس کره بادام زمینی، شکر قهوه ای و کره را در داخل یک ظرف بریزید و خوب به هم بزنید تا مواد به خورد یکدیگر بروند. سپس تخم مرغ و شیر را اضافه کنید. و در پایان بکینگ پودر را بر روی مواد بریزید و همه را با هم ترکیب کنید. از مواد تهیه شده تکه هایی به اندازه یک گردو بردارید و آنها با فاصله در سینی فر بچینید. فر را با دمای 160 درجه روشن کنید. کوکی های شما بعد از 20 دقیقه آماده سرو هستند.

اوتمیل جو دوسر و کره بادام زمینی

مواد لازم:

 • 1 فنجان جو دوسر
 • 1 قاشق غذاخوری عسل
 • 1 قاشق مغز پسته خرد شده
 • 1 قاشق مغز گردو خرد شده
 • 1 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی

طرز تهیه:

ابتدا جو دوسر را با کمی حرارت بپزید تا کاملا نرم شود. بعد از اینکه پوره جو دو سرک کاملا سرد شد، کره بادام زمینی را همراه با مغز پسته و مغز گردوی خرد شده به آن اضافه کنید و خوب به هم بزنید. در آخر یک قاشق عسل بر روی مخلوط اوتمیل جو دوسر و کره بادام زمینی بریزید.

ارزش غذایی جو دوسر و کره بادام زمینی

ارزش غذایی جو دوسر و کره بادام زمینی - پرهلو

جو دوسر حاوی مقدار زیادی ترکیبات غذایی است که دقت به آنها می تواند در میزان کالری دریافتی روزانه شما تاثیر زیادی داشته باشد. در جدول زیر ارزش غذایی یک لیوان جو دوسر پرک پخته شده معادل 100 گرم، را مشاهده می کنید:

مواد تشکیل دهندهمقدار در 100 گرم
آهن90/0 میلی گرم
سدیم71 میلی گرم
کلسیم9 میلی گرم
پروتئین3 گرم
کربوهیدرات27/0 گرم
اسیدهای چرب اشباع31/0 میلی گرم

علاوه بر آن، در جدول زیر ارزش غذایی یک قاشق غذا خوری کره بادام زمینی معادل 15 گرم را مشاهده می کنید:

مواد تشکیل دهندهمقدار در 15 گرم
آهن69/0 میلی گرم
فیبر1 گرم
کلسیم17 میلی گرم
پروتئین5/3 گرم
کربوهیدرات4 گرم
چربی های غیر اشباع8 گرم

میزان و نحوه مصرف کره بادام زمینی و جو دوسر

جو دوسرپرک که با نام یولاف هم شناخته می شود نوعی غلات است که خواص غذایی بسیار زیادی دارد. میزان مصرف این غلات مغذی در افراد مختلف متفاوت است و در واقع میزان مصرف به وزن فرد، هدف از تغذیه و میزان فعالیت بستگی دارد. به عنوان مثال ورزشکاران به دلیل فعالیت بدنی زیاد می توانند در حدود 50 الی 60 گرم جو دوسرپرک را در برنامه غذایی خود بگنجانند. در حالیکه یک فرد عادی با فعالیت بدنی متوسط در مقایسه با یک ورزشکار باید میزان کمتری از جو دوسرپرک را در برنامه غذایی خود استفاده کند.

همچنین افرادی که دارای صورت لاغر و کشیده هستند و جو دوسرپرک را برای چاقی صورت استفاده می کنند می توانند مقدار مصرف خود را افزایش بدهند. این افراد می توانند در هر وعده غذایی تقریبا 30 گرم جو دوسرپرک استفاده کنند. اما با این حال اگر قصد دارید مقدار مصرف خود را افزایش بدهید بهتر است حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید

کره بادام زمینی به دلیل اسیدهای چرب غیر اشباع دارای کالری بالایی است. هر دو قاشق کره بادام زمینی در حدود 190 کالری دارد. اگر از ترکیب مغذی جو دوسر و کره بادام زمینی استفاده می کنید به دلیل کالری بالا مراقب میزان مصرف خود باشید. رعایت اعتدال کلید اصلی حفظ سلامت است.

در صورتی که اعتدال در مصرف را رعایت کنید می توانید از تمام خواص مفید کره بادام زمینی و جو دوسرپرک استفاده کنید. میان وعده های غذایی بهترین زمان برای مصرف ترکیب جو دوسر و کره بادام زمینی هستند. زیرا مصرف لقمه های کوچک کره بادام زمینی و جو دوسرپرک به دلیل داشتن فیبر و پروتئین بالا شما را تا وعده غذایی دیگر کاملا سیر نگه می دارد. این مساله باعث می شود مصرف برخی تنقلات غذایی که دارای ارزش غذایی پایینی هستند در شما کاهش پیدا کند. در نتیجه پس از مدتی سطح انرژی و سلامت شما افزایش می یابد.

ترکیب جو دوسر و کره بادام زمینی برای موفقیت در کاهش وزن

ترکیب جو دوسر و کره بادام زمینی برای موفقیت در کاهش وزن - پرهلو

کره بادام زمینی و جو دوسرپرک یک ترکیب غذایی بسیار مغذی را تشکیل می دهند که می توانید از آن برای بسیاری از اهداف سلامت استفاده کنید. به عنوان مثال ترکیب کره بادام زمینی و جو دوسرپرک به دلیل داشتن مقادیر بالای فیبر و پروتیئن بهترین راه حل برای دستیابی به وزن ایده آل و تناسب اندام است. افرادی که از مشکل اضافه وزن و چاقی در رنج هستند می توانند برای رسیدن به تناسب اندام از جو دوسرپرک و کره بادام زمینی به اشکال مختلف در برنامه غذایی خود استفاده کنند. به عنوان مثال:

جو دوسرپرک موز و کره بادام زمینی

ابتدا جو دوسرپرک را با کمی آب حرارت بدهید تا به یک پوره نرم و یکدست تبدیل شود. سپس یک قاشق کره بادام زمینی را خوب به هم بزنید تا از حالت سفتی خارج شود. در ادامه کره بادام زمینی را به ظرف جو دوسرپرک اضافه کنید و خوب به هم بزنید تا خمیری شکل و یکدست شود. اگر می خواهید دسر شما طعم شیرین تری داشته باشد می توانید چند تکه موز به آن اضافه کنید. این میان وعده بی نظیر دارای ترکیب متعادلی از کربوهیدرات های پیچیده، چربی های سالم غیر اشباع، پروتئین و مواد معدنی است. مصرف این میان وعده سالم و مقوی انرژی مورد نیاز در طول روز را برای شما فراهم می کند و در سراسر روز شما را پرانرژی نگه می دارد.

جو دوسرپرک و کره بادام زمینی

این میان وعده مقوی را می توانید با جو دوسر، شیر (گیاهی یا لبنی) و یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی تهیه کنید. برای تهیه ابتدا تمام مواد را در یک ظرف ریخته و به خوبی به هم بزنید تا مواد به خورد یکدیگر بروند. اگر به طعم شیرینی علاقه دارید می توانید به مقدار دلخواه کمی عسل یا شربت افرا به آن اضافه کنید. در پایان مخلوط را در داخل یک شیشه بریزید. در شیشه را محکم ببندید و آن را تا صبح در داخل یخچال قرار بدهید. از این ترکیب بی نظیر و مقوی می توانید برای صبحانه و یا در میان وعده های غذایی خود استفاده کنید. این ترکیب خامه ای علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز بدن، مجموعه ای از طعم های لذیذ را به شما ارائه می دهد.

لقمه کره بادام زمینی و جو دوسرپرک

در داخل یک ظرف یک فنجان جو دوسرپرک، یک قاشق کره بادام زمینی و مقداری عسل بریزید و آنها را خوب بهم بزنید. اگر می خواهید میان وعده مقوی تری داشته باشید می توانید از دانه چیا، دانه کتان و شکلات تلخ هم استفاه کنید. این مواد علاوه بر طعم خوشایند، در لاغری و کاهش وزن نیز تاثیر چشمگیری دارند. در نهایت مواد را به طور کامل به هم بزنید تا حالت خمیری شکل پیدا کند. سپس با دست تکه های کوچکی از خمیر را بردارید و آنها را به شکل گلوبه های خمیری درآورید. این لقمه های انرژی زا دارای ترکیب متعادلی از کربوهیدرات ها، پروتئین و کلسیم هستند. مصرف این لقمه ها شما را بین وعده های غذایی سیر نگه می دارد و از احساس گرسنگی پیشگیری می کند.

سخن آخر در جو دوسر و کره بادام زمینی

ترکیب جو دوسرپرک و کره بادام زمینی در کاهش وزن شما فواید زیادی را به همراه دارد. مصرف جو دوسر به دلیل وجود فیبرهای فراوان باعث احساس سیری می شود و همچنین به هضم غذا کمک می کند. از طرفی دیگر چربی های سالم غیر اشباع و پروتئین که در کره بادام زمینی وجود دارد باعث احساس سیری و پیشگیری از ریزه خواری در میان وعده های غذایی می شود.

بسیاری از کره های بادام زمینی که در بازار یافت می شوند دارای مقادیر زیادی از نمک و شکر افزوده هستند. شکر و قند افزوده نه تنها تاثیری در کاهش وزن ندارد بلکه باعث ابتلا به بیماری های مختلفی از جمله فشار خون بالا می شود. کره بادام زمینی ارگانیک بهترین نوع کره بادام زمینی است که در آن از هیچ گونه مواد افزودنی استفاده نمی شود. با خرید از فروشگاه های معتبر انلاین مانند پرهلو می توانید نسبت به ارگانیک بودن محصول خریداری شده خود اطمینان پیدا کنید.

بنابراین با ترکیب جو دوسرپرک و کره بادام زمینی به شکلی خلاقانه می توانید از روند کاهش وزن خود به خوبی حمایت کنید. برای ترکیب جو دوسرپرک و کره بادام زمینی دستورالعمل های آشپزی مختلفی وجود دارد. با استفاده از این منوهای غذایی متنوع می توانید از یک رژیم غذایی رضایت بخش و غنی از مواد مغذی لذت ببرید. ترکیب جو دوسرپرک و کره بادام زمینی باعث می شود تا بدون احساس گرسنگی در طول روز از روند کاهش وزن خود لذت ببرید.

سوالات متداول درباره جو دوسر و کره بادام زمینی

1. بهترین زمان مصرف جو دوسرپرک چه هنگام است؟

بهترین زمان برای مصرف جو دوسرپرک وعده صبحانه است که باعث افزایش متابولیسم بدن می شود و نیاز شما به انرژی در طول روز را تامین می کند.

2. آیا جو دوسرپرک می تواند مشکل بی خوابی را درمان کند؟

بله، جو دوسرپرک به تولید ملاتونین در بدن کمک می کند. ملاتونین یکی از هورمون های مهم بدن است که باعث تنظیم چرخه خواب و بیداری می شود.

3. آیا جو دوسرپرک باعث کاهش اشتها می شود؟

بله، جو دوسرپرک حاوی یک نوع فیبر غذایی به نام بتاگلوکان است. مصرف این ترکیب غذایی میل مفرط به خوردن غذا را سرکوب می کند و باعث کاهش اشتها می شود.

ثبت نظر